#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Američtí idioti

18. října 2008

„Jak povedené: moci říci loserům, co si o nich myslíš poté, co je porazíš v jejich vlastní hře,“ trefně okomentoval jistý webový diskutér dopis na rozloučenou Andrewa Lahdeho. Lahde se neloučí se životem, jen již nebude řídit kalifornský hedgeový fond Lahde Capital Management. Ten se proslavil v loňském roce, kdy prostředky investorů zhodnotil o závratných 870 procent. Jak? Lahde geniálně vsadil zejména na pokles subprime hypoték.

Nyní patrně usoudil, že „v nejlepším se má přestat“: fond zavírá. Napsal ten dopis. Cituje z něj v hlavních zprávách i agentura Bloomberg. Stojí za to jej přečíst celý. Zní trochu jako výlev losera, jejž život zbil a uvrhl do hořkosti. Lahde ale je čímkoliv, jen ne loserem – na loserech zato opravdu královsky vydělal, jak říká. Na těch loserech, které viní z nynější finanční krize.

„Hrál jsem tuhle hru, abych vydělával,“ píše. „Idioti, jimž rodiče zaplatili dobrou školu, Yale a pak MBA na Harvardu, tu byli od toho, aby prodělávali. Tihle lidé – již si často vzdělání, jehož se jim (zjevně) dostalo, nezasluhovali – se dostali do nejvyšších pozic ve společnostech jako AIG, Bear Stearns či Lehman Brothers anebo do vlády.“(že je současná krize též neblahým vyústěním manažerského kapitalismu, argumentoval autor blogu v jiném textujinde a jinde zase upozorňoval na ekonomickou neefektivitu rozbujelé MBA kultury)

„Všechno tohle hraní na jakousi aristokracii mi jenom usnadnilo najít lidi dostatečně hloupé na to, aby mohli být protistranami mých obchodů. Bůh ochraňuj Ameriku.“

„Nechápu tu posedlost odkazy. Skoro každý, i ti dnes nejvýznamnější, budou zapomenuti. Vzdejte to, zanechat po sobě stopu. Zahoďte svá blackberry a užívejte života.“

Zkrátka, ten dopis je kritikou systému z pera člověka, jenž v rámci systému nebývale uspěl. Proto je tak uvěřitelná. A mrazivá zároveň – jsou systémy lidských společenstev nakonec vždy odsouzeny k tomu, aby jim vládli loseři?

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře