#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Americké akcie dnes pokořily historický uzavírací rekord

23. dubna 2019

Klíčový ukazatel amerických akcií, index Standard & Poor’s 500, během dnešního obchodování překonal svůj historický uzavírací rekord. Důvodem jsou lepší než očekávané výsledky amerických firem v letošním prvním čtvrtletí. Ty zatím naznačují, že podnikové sféře v USA se daří, a to navzdory obavám ze zpomalování ekonomiky.

Dnes příznivé výsledky ohlásily firmy jako Twitter, Lockheed Martin nebo Hasbro. Je tedy vidět, že americkým firmám se daří napříč sektory. Ať už jde o sociální sítě, vojenskou techniku a letadla či hračky. Vlastně jediným sektorem, jehož akciím se v rámci indexu Standard & Poor’s 500, letos příliš nevede, je zdravotní péče. Právě společnosti z tohoto segmentu, které jsou součástí indexu, vykazují dnes ještě nižší cenovou úroveň než na Štědrý den 2018. Právě loni 24. prosince index Standard & Poor’s 500 sestoupil na své dno a od té doby už prakticky jen roste.

Od Štědrého dne povyrostl do dneška zhruba o 25 procent, přičemž tahouny růstu jsou technologické firmy Facebook, Apple, Microsoft, Amazon a Alphabet, což je mateřská společnost Googlu. Dohromady tyto firmy zodpovídají za 22 procent zmíněného nárůstu indexu Standard & Poor’s 500.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře