#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Akcie Sberbank dnes rostou o 17 %, Putin jí pomůže a má z čeho

25. února 2022
Lidé v Česku se o své úspory bát nemusí, je ale prozíravé si je převést do jiné banky, takové, jež není sankcionována.

Akcie ruské Sberbank dnes na burze v Moskvě posilují o bezmála 17 procent. Její akcie těží z toho, že sankce Západu vůči Rusku jsou nakonec slabší, než investoři po celém světě čekali. Lidé v ČR se nemusí obávat o své úspory v tuzemské divizi Sberbank. Do částky v přepočtu 100 tisíc eur jsou jejich úspory tak jako tak ze zákona pojištěny. Je ovšem krajně nepravděpodobné, že by lidé v ČR přicházeli o úspory, jestliže jich ve Sberbank mají i v přepočtu nad 100 tisíc eur.

Pro Sberbank jsou ale bolestivé zvláště sankce, které na ni včera uvalilo americké ministerstvo financí. Znemožňují jí totiž přístup do finančního systému USA, který je nejvýznamnější na světě. Konkrétně dané sankce znamenají, že všechny americké finanční instituce musí do 26. března 2022 zrušit veškeré své účty, které u Sberbanky a jejích 25 příslušných divizí mají, a musí zároveň odmítat všechny budoucí transakce.

To ale neznamená, že jsou bezprostředně ohroženy úspory klientů Sberbanky kdekoli na světě. Klienti Sberbanky u nás i v jiných zemích, kde působí, se ale pochopitelně intenzivně snaží své úspory převést do jiné banky, neboť správně vnímají zvýšené riziko. To je však zatím spíše výhledové. Pod tímto náporem vznikají technické problémy, které dnes odpoledne vedly k uzavření poboček spadajících pod Sberbanku v České republice. Z hlediska klientů je prozíravé převést si své prostředky do jiné banky, než je Sberbank, na druhé straně není třeba podléhat panice. Sberbank je mezinárodně působící institucí, pro niž je reputace vším. Banka, která se netěší elementární důvěře, ztrácí klienty, přestává být bankou a může okamžitě „zavřít krám“.

Fungující banky ovšem tvoří pilíř režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten zatím disponuje prostředky na pomoc bankám zasaženým sankcemi ve vrchovaté míře. Devizové rezervy ruské centrální banky činí zhruba 630 miliard dolarů. Rusko navíc vykazuje rekordní přebytky běžného účtu své platební bilance a má menší dluh než kterákoli země EU. To vše znamená, že má zatím dostatečný polštář na to, aby pomohlo svým bankám, nejen Sberbank, dopady sankcí ustát. Putin proto dnes přednostně přispěchává se státní pomocí právě bankám, opět nejen Sberbank. I to investory vede k tomu, že se vrací k jejím akciím a ty tak po včerejším mohutném pádu dnes citelně rostou, o uvedených 17 procent.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře