#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Akcie majitele dolu Turów se včera staly největším propadákem varšavské burzy

5. února 2022
Dohoda s Českem nepomohla, podnik totiž drtí růst cen povolenek EU ke 100 eurům za kus.

Majitel dolu Turów, polský podnik PGE, se včera stal největším propadákem varšavské burzy. Akcie podniku, v němž přes 57 procent drží polský stát, se propadly o 5,1 procenta. Tedy nejvíce ze všech titulů, jež jsou zahrnuty do hlavního indexu varšavské burzy, WIG 20. Jedná se o největší propad PGE od loňského listopadu.

Pokles akcií PGE se na první pohled může zdát překvapivý. Vždyť přece dohoda týkající se dolu Turów, kterou včera uzavřely polská a česká vláda, by měla být příznivou zprávou. Jenže ta se v ceně akcií PGE projevila už ve čtvrtek, kdy vyšlo najevo, že dohoda obou vlád je na spadnutí. Akcie PGE ve čtvrtek rostly o více než šest procent, nejvýrazněji od loňského dubna.

Včerejší propad je zapříčiněn růstem cen emisních povolenek. Ty jsou zátěží pro celý evropský uhelný byznys.

Čtvrteční růst akcií PGE se ovšem nezdál být zase tolik opodstatněný, neboť vlastně nikdo nevěřil, že by polská vláda důl a přilehlou uhelnou elektrárnu zavřela. A související pokuty neplatí PGE, ale Polsko. Propad akcií vlivem zdražujících povolenek má tedy větší opodstatnění, než jaký měl růst vlivem dohody, protože dopad zdražujících povolenek na byznys PGE je mnohem bezprostřednější.

Cena emisních povolenek EU včera vystoupala na nový historický rekord, 97,50 eura za kus, když nakonec obchodování uzavřela na 96,45 eura za kus, nejvyšší uzavírací ceně historie. Je zřejmě už jen otázkou nejbližších obchodních dní, kdy bude překonána psychologická úroveň 100 eur za povolenku.

Jen v letošním roce stoupla cena povolenek o dalších 20 procent, meziročně je pak o zhruba 150 procent výše. Takto enormní nárůst ceny za povolení spalovat uhlí a vypouštět související emise skleníkových plynů je pro PGE ránou, jež rychle „maže“ příznivý dopad dohody o Turówu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře