Někteří živnostníci už příští rok na daních ušetří i přes 80 tisíc korun
Živnostníci s ročním příjmem do 800 tisíc korun budou moci od ledna příštího roku platit pouze jednu paušální daň. Na... více
Občanská strana dnes uvedla, že v rámci diskuse nad možným zavedením paušální daně na rozpočtovém výboru sněmovny opět vznese návrh zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH, a to na dva miliony korun. Tento limit v současnosti činí jeden milion korun ročního obratu. Při jeho překročení se ekonomický subjekt musí povinně registrovat jako plátce DPH.
Takže i třeba z OSVČ se dnes už od roční výše obratu milion korun se stává plátce DPH. Podléhá tedy povinnosti kontrolního hlášení a měsíčního přiznávání DPH, což představuje nemalou administrativní zátěž. Je proto žádoucí hranici plátcovství DPH zvýšit, jak jen to nejvíce bude možné – tak abychom byli v souladu s legislativou EU.
Pro srovnání, v roce 1993 se plátcem podnikatel stával až od šestimilionového obratu, v letech 1994 až 2004 pak od dvou až tří milionů. Pokud by se hranici opět podařilo vrátit na dva miliony, ODS by tím značně ulevila tisícům podnikatelů.
V roce 1993 se tedy totiž podnikatel stával plátcem DPH až při ročním příjmu dosahujícím takřka 84násobku tehdejší průměrné celoroční hrubé mzdy, zatímco dnes se plátcem stává už při obratu odpovídajícím pouze dvoj- až trojnásobku celoroční hrubé mzdy.
Návrh ODS je tedy správný a jeho prosazení by pomohlo zvláště právě OSVČ a živnostníkům. Mnozí z nich jsou nynější koronavirovou krizí neblaze zasaženi, takže i z tohoto důvodu by úleva v podobě navýšení limitu plátcovství DPH byla vhodně načasovaná a přínosná.
Živnostníci s ročním příjmem do 800 tisíc korun budou moci od ledna příštího roku platit pouze jednu paušální daň. Na... více
Dnešek přinesl z hlediska hospodaření státu hned dvě zásadní špatné zprávy. Vlastně tři. Zaprvé, společnost ČEZ, jejímž většinovým, takřka sedmdesátiprocentním vlastníkem... více
Odbory dosáhly, čeho chtěly – máme „prosperitu pro všechny“. Nyní by měly ale brát ohled také na zaměstnavatele, prosperita totiž... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.