#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Zlevňování pohonných hmot v ČR se zastavilo, hrozí opětovný nárůst cen

21. března 2022
Důvodem je zdražování ropy, které nahrává Rusku – jeho ropu skupuje třeba Indie.

Pohonné hmoty v ČR včera prakticky přestaly zlevňovat. Průměrná cena benzínu totiž klesla oproti sobotě pouze o tři haléře na litr, na 43,98 koruny za litr. Nafta zlevnila o pouhý haléř, na 45,99 koruny za litr. Lze předpokládat, že dnes už ceny opět porostou. Končí tak zhruba týdenní etapa poměrně prudkého zlevňování jak benzínu, tak nafty.

Růst cen pohonných hmot odráží vzestup velkoobchodních paliv na surovinové burze v Rotterdamu. V pátek se tam například cena nafty vyhoupla na 1114 dolarů za tunu, což je nejvyšší hodnota za více než týden obchodování. Česká vláda bude právě s cenami na rotterdamské burze srovnávat ceny u českých čerpacích stanic, aby tak posoudila, zda jsou jejich marže stanovovány neopodstatněně vysoko, jak tvrdí kritici. První výsledky tohoto srovnání by měly být k dispozici tento týden. Ministr financí Zbyněk Stanjura včera v České televizi uvedl, že neočekává, že by srovnání odhalilo praxi opravdu zásadního a plošného neobjektivně citelného navyšování marži.

Paliva na rotterdamské burze zdražují v důsledku opětovného vzestupu světových cen ropy. Severomořská ropa Brent se dnes prodává až takřka za 112 dolarů za barel, což je nejvyšší hodnota od pondělí minulý týden.

Ropa zdražuje v důsledku nekončících, ba stupňujících se bojů na Ukrajině a také kvůli víkendovým útokům na saúdskoarabskou energetickou infrastrukturu, které mají na svědomí jemenští povstalci podporovaní Íránem.

Růst cen ropy nahrává válčícímu Rusku. Právě výnosy z prodeje plynu a ropy jsou klíčovým zdrojem financování jeho invaze na Ukrajinu. Západ sice do značné míry v souladu se sankcemi přestal ruskou ropu nakupovat, ta ovšem nachází odběratele třeba v Indii. Například společnost Hindustan Petroleum si minulý týden objednala dva miliony barelů ruské uralské ropy s dodáním v červnu. Indie je druhým největším asijským dovozcem ropy a největším světovým dovozcem ruských zbraní. Země rovněž zvažuje, že by Rusku za ropu platila místo dolaru v indické měně.

Ruská uralská ropa se v důsledku invaze prodávala v historicky rekordní slevě oproti ropě Brent s okamžitým, fyzickým dodáním. Sleva představovala přes dvacet dolarů na barel. Díky růstu cen ropy však i při slevě inkasuje Rusko za barel ropy mnohem více než třeba při pandemii.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře