#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Zastropují se ceny potravin? Až jako krajní řešení, říká šéf úřadu

21. dubna 2022

Ministr zemědělství plánuje kontrolu marží, protože míra zdražování potravin v Česku je podle něj nepřípustná. Podle předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Mlsny zastropování cen může zničit zdravé prostředí na trhu. Mluvil o tom ve čtvrtečním pořadu Naše Česko.

V Česku teď výrazně zdražuje prakticky všechno, včetně základních potravin. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) proto plánuje kontrolu marží. Stát má kontrolovat ceny másla, kuřecího i vepřového masa a pečiva. „Ceny některých potravin jsou nadsazené až o stovky procent, respektive tedy marže na nich. V případě salámu točeného je to až 246 procent, u šunky 255 procent,“ nastínil ekonom Lukáš Kovanda.

„Antimonopolní úřad dohlíží na to, aby někdo nezneužíval stávající situace k tomu, aby aplikoval nekalé obchodní praktiky, kdy může tlačit někoho do kouta,“ nastínil Petr Mlsna s tím, že nyní se situace oproti posledním deseti rokům tolik neliší. „Nemáme zaznamenaný ani zvýšený počet podezření na nekalé praktiky v maloobchodě,“ dodal.

„V maloobchodě se neměří, jestli obchodník vydělal na ceně housky, mléka nebo másla, ale měří se globální marže. Říci, že je předražená jedna komodita, a tudíž je něco špatně, neznamená, že všechny potraviny mají nadměrnou marži,“ tvrdí Mlsna.

„Každé zastropování ceny ničí konkurenční prostředí na trhu, takže já nejsem zastáncem zastropování cen nebo cenových regulací. Pokud zregulujete cenu, je otázka, jestli nezačnou obchodníci prodávat na úrovni nákladových cen nebo pod nimi,“ říká Mlsna. Podle něj mají mít hlavní slovo lidé, kteří svými nákupy určují, kdo zkrachuje a komu se bude dařit.

V roce 2016 se podle něj kontrolovalo máslo, pečivo, kuřecí a vepřové maso v šesti maloobchodních řetězcích a dospělo se k tomu, že marže nejsou nijak dramatické.

Rozhovor je k shlédnutí na tn.nova.cz.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře