Úsporný tarif domácnostem pomůže jen málo, platby za energie jim srazí o 5 až 10 %
Úsporný energetický tarif, jehož návrh včera schválili poslanci, jedné domácnosti ušetří maximálně 16 tisíc korun ročně. Týká se domácností využívajících... více
Zastropování cen energií, pro něž se včera rozhodla vláda, přinese různým domácnostem různě vysokou úsporu. Klíčové z hlediska výše úspory je pochopitelně to, jaký zdroj energie daná domácnost využívá. Záleží ovšem i na tom, kolik má domácnost členů. Či zda bydlí v bytě nebo v rodinném domku.
Například rodina s dětmi bydlící v rodinném domku, jež jako zdroj energie k vytápění a ohřevu vody používá elektrokotel, dosáhne v příštím roce úspory 116 500 korun (viz tabulka níže). Výpočet vychází z energetické kalkulačky na www.tzb-info.cz a z vládního odhadu cen energií v příštím roce.
Pokud rodina a dětmi využívá běžný plynový kotel, ušetří díky zastropování zhruba 83 tisíc korun. Úspora při využívání tepelného čerpadla se bude pohybovat kolem 45 tisíc korun ročně.
Celkově tak úleva domácnostem a živnostníkům může stát vyjít zhruba na 200 miliard korun ročně. Takto mohutné dotace, realizované z velké části na dluh, zřejmě budou alespoň částečně demotivovat od přechodu k instalaci zařízení využívajících k výrobě elektřiny obnovitelné zdroje. Jejich celková výhodnost se totiž relativně snižuje.
Vláda chce výdaje spjaté se zastropováním financovat z válečné daně, dividend státních podniků a výnosů z prodeje emisních povolenek. Desítky miliard korun ale bude muset doplatit peněz daňových poplatníků, resp. z navýšeného veřejného dluhu.
Úsporný energetický tarif, jehož návrh včera schválili poslanci, jedné domácnosti ušetří maximálně 16 tisíc korun ročně. Týká se domácností využívajících... více
Vláda včera večer oznámila záměr zastropovat cenu elektřiny pro domácnosti a živnostníky na úrovni šesti korun za jednu kilowatthodinu, včetně... více
Text níže reaguje na probíhající debatu o tom, jak pomoci lidem hradit účty za energie, jejichž ceny prudce rostou, případně... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.