#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Klienti Pražské plynárenské by měli být obezřetní. Společnost je ve finanční tísni

21. dubna 2022
Po schválení podpůrné finanční injekce je však riziko pádu firmy nízké.

Pražská plynárenská od června opět zdražuje. Tentokrát si připlatí, a to hned o 39 procent, část jejích zákazníků, kteří využívají ceník Standard. Společnost přitom zvedala ceny také v dubnu a předtím na přelomu roku. Takováto série zvedání cen, která následují poměrně krátce po sobě, není zcela standardní. Představuje indicii, že se Pražská plynárenská ocitá v obzvláštní finanční tísni.

Společnost Pražská plynárenská se podle všeho ocitla v podobné – nikoli shodné – situaci jako na podzim již padlá Bohemia Energy. To znamená, že ji zaskočil vývoj na evropském velkoobchodním trhu s plynem, který je od konce loňského léta objektivně poměrně vysoce nevyzpytatelný. Společnost se tak evidentně dostala do jistých potíží s řízením svého rizika. Například mohla nakupovat až příliš velký objem plynu na krátkodobém trhu, který je v době tak mimořádné situace, jako kvůli pandemii a nyní válce zažíváme, daleko rizikovější než trh dlouhodobý,

Druhému největšímu dodavateli plynu tak nyní bude muset nejspíše poskytnout podpůrnou finanční injekci město Praha. Tím se ovšem znatelně umenší pravděpodobnost, že společnost bude následovat osud Bohemia Energy. Injekci už schválili pražští radní, ještě ji musí schválit zastupitelé.

Zákazníci Bohemia Energy v rámci preventivních kroků mohou zvážit přechod k jinému dodavateli, aby se zcela vyhnuli skokovému nárůstu nákladů po případném pádu Pražské plynárenské a přechodu do režimu poslední instance. Nicméně pravděpodobnost pádu Pražské plynárenské je po schválení zmíněné finanční injekce poměrně nízká.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře