#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Významná slovenská hliníkárna končí kvůli drahé elektřině s výrobou a propouští, zastoupí ji dodavatelé z Číny a Ruska

17. srpna 2022
Již včera oznámila „zavření krámu“ klíčová evropská zinkovna.

Jediná slovenská hliníkárna Slovalco končí s výrobou. Hlavním důvodem jsou vysoké ceny elektřiny na evropském trhu, jak dnes uvedl většinový vlastník závodu ze Žiaru nad Hronom, norská společnost Norsk Hydro. Ceny elektřiny na rok 2023 jsou podle něj tak vysoké, že by se výroba hliníku na Slovensku nevyplatila.

Včera ceny elektřiny na evropském trhu opět „lámaly rekordy“. V Německu, klíčovém trhu celé EU, se elektřina s dodáním příští rok historicky vůbec poprvé dostala na cenovou úroveň nad 500 eur za megawatthodinu. Meziročně velkoobchodní elektřina v Německu zdražuje o zhruba 500 procent.

Už v červenci hliníkárna Slovalco oznámila poměrně rozsáhlé propouštění. Zbavuje se tří stovek ze svých 450 zaměstnanců. Závod nyní omezí svoji činnost na recyklaci a zpracování šrotu.

Generální ředitel slovenského závodu dnes uvedl, že hliníkárna zajišťovala dodávky celé Evropě. Nyní je podle něj zastoupí ruští a čínští dodavatelé.

Jde tak o další příklad toho, jak nezvládnutá energetická politika Německa uplynulého desetiletí a nedomyšlená zelená transformace EU vedou k extrémně vysokým cenám energií, které ničí průmysl starého kontinentu. Situaci samozřejmě markantně zhoršují dopady války na Ukrajině.

Nicméně fundamentálním důvodem drahých energií a citelně zvýšené zranitelnosti EU vůči snížení dodávek ruského plynu je dlouhodobé podinvestování tradiční evropské energetiky. To těsně souvisí s odstavováním německých jaderných elektráren či až příliš riskantní sázkou na nestabilní obnovitelné zdroje, která – jak se nyní ukazuje – se nevyplácí.

Slovenská hliníkárna není jedinou aktuální obětí výše uvedeného. Od 1. září končí s výrobou také jedna z největších evropských zinkoven, závod v nizozemském Budelu. Důvodem jsou opět vysoké ceny energií v EU.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře