#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Výnos přes 18 %, bez daně

22. srpna 2022
Takové „terno“ udělali lidé, kteří si pořídili státní protiinflační dluhopisy, plyne z nových údajů ministerstva financí.

Nové údaje ministerstva financí potvrzují, že investice do spořících státních dluhopisů, představuje jeden z nejlepších způsobů, jak se chránit před inflací. Lidé, kteří pořídili Dluhopisy Republiky v protiinflační variantě s datem emise 1. října loňského roku, se totiž letos dočkávají ročního výnosu 17,5 procenta (zde). Ti, kteří si je pořídili už o rok dříve, s datem emise, 1. října 2020, se mohou těšit na roční výnos dokonce mírně přes 18 procent (zde).

Pros srovnání, maximální dosažitelná úroková sazba se momentálně u nejlépe úročených termínových vkladů v ČR pohybuje kolem úrovně sedmi procent. Tyto bankovní produkty ale často svazuje řada omezujících podmínek.

Termínový vklad v bance představuje srovnatelně bezpečný produkt jako státní spořící dluhopis, pokud se vložená částka pohybuje v limitu zákonného pojištění vkladů, jímž je částka 100 tisíc eur (ta nyní odpovídá zhruba 2,47 milionu korun). Pokud je výše vkladu nad touto limitní částkou, je bezpečnější mít dané prostředky investovány prostřednictvím spořícího státního dluhopisu

Z tohoto srovnání plyne, že spořící dluhopisy v protiinflační variantě jsou letos opravdovým investičním „ternem“.  Při vysoké míře bezpečnosti totiž lidem, kteří si je pořídili, zajišťují výnos, který ze srovnatelně rizikových produktů (rozuměj: velmi málo rizikových) suverénně nejlépe vzdoruje inflaci. Česká národní banka letošní celoroční inflaci odhaduje ve své nejnovější prognóze na 16,5 procenta. Pokud by taková vskutku byla, zmíněné úročení uvedených spořících dluhopisů ji překoná. Výnos na Dluhopisech Republiky je navíc ještě v důsledku pandemie osvobozen od příslušné daně, tedy od daně z příjmu z výnosu.

Lidé, kteří si protiinflační Dluhopisy Republiky pořídili v období před Vánoci 2020, třeba jako dárek pod stromeček, jak doporučovala tehdejší ministryně financí Alena Schillerová, se mohou dočkat ještě o něco vyššího úročení, než je to osmnáctiprocentní. Stejně tak lidé, kteří si je pořídili v loňské rekordní vlně zájmu, která vrcholila těsně před Štědrým dnem, do kdy bylo možné dané dluhopisy upisovat. Výši úročení těchto emisí, tj. emisí s daty 31. prosince 2020 a 3. ledna 2022, oznámí ministerstvo financí letos v listopadu, na základě říjnové meziroční inflace.

Noví zájemci o protiinflační spořící dluhopisy ale už mají smůlu. Fialova vláda se letos rozhodla od praxe vydávání těchto produktů upustit. Není se co divit, neboť na trhu si od mezinárodních investorů nyní na pět let půjčuje za zhruba 4,7 procenta, což je v porovnání s uvedenou hodnotou 18 procent skoro čtyřikrát nižší úrok.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře