#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Volný pád na světový rekord

28. září 2021
Babiš během let ve vrcholné politice zchudl o 55 miliard korun, jako nikdo jiný v historii.

Takřka čtyřleté působení Andreje Babiše v roli premiéra se v rámci stávajícího mandátu chýlí ke konci. Podle včera zveřejněného žebříčku tuzemských miliardářů, který sestavil týdeník Euro, disponuje Babiš majetkem čítajícím 68 miliard korun (viz zde). Náleží mu tak šestá příčka.

Týdeník Euro započítává do Babišova majetku holding Agrofert, jehož formálním vlastníkem jsou dva svěřenské fondy Babišovy rodiny.

V době Babišova nástupu do premiérské funkce, v druhé polovině roku 2017, týdeník Euro vyčísloval jeho majetek na 111 miliard korun. Týdeník i tehdy započítával do Babišova majetku holding Agrofert. Týdeník to zdůvodnil tak, že „převod akcií na svěřenské fondy je podle nás ‚účelovka‘ a za reálného vlastníka Agrofertu nadále považujeme Andreje Babiše osobně.“ (zde)

Během svého působení v roli premiéra tak Babiš zchudnul o 43 miliard korun, tedy o částku mezi podobně situovanými miliardáři v daném období nadprůměrnou. O její nadprůměrnosti svědčí to, že se v letech 2017 až 2021 propadl ze 2. na 6. místo žebříčku tuzemských miliardářů.

Ještě výrazněji Babiš zchudnul od roku 2014, na jehož počátku do vrcholné politiky vstoupil, tehdy jako ministr financí. Před sedmi lety, kdy coby strážce státní kasy začínal, vyčíslil týdeník Euro jeho majetek na 115 až 130 miliard korun (zde). Přisoudil mu tehdy rovněž druhé místo mezi tuzemskými miliardáři. Pokud vyjdeme z průměru těchto dvou čísel, z částky 123 miliard, Babiš do dnešních dní zchudnul o 55 miliard korun.

To, jak se Babišův majetek vyvíjel v letech 2014 až 2021, zachycuje graf níže. Staví převážně na vyčíslení miliardářova majetku dle metodiky týdeníku Euro, aby byla zajištěna optimální srovnatelnost mezi jednotlivými roky.

Vývoj Babišova majetku během jeho let ve vrcholné politice tedy připomíná volný pád. Česko se tak opět stává světovým unikátem. Lidé po celém světě totiž v ministerské, ba premiérské funkci zpravidla bohatnou, někdy až „zázračně“. Český ministr financí, později premiér však nejen nezbohatl, ale zchudl. A nebývale. Jde dost možná o historický světový rekord v rozsahu zchudnutí během zastávání ministerské a premiérské funkce.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře