#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Vláda v lednu hospodařila nejhůře od krizového roku 2009

1. února 2017

Hospodaření státního rozpočtu ČR v uplynulém měsíci vykázalo nejnižší lednový přebytek od roku 2009, kdy se v ČR začínaly projevovat důsledky světové finanční krize.
Průměrná úroveň lednového salda státního rozpočtu odpovídá za období let 2005 až 2016 zhruba 19 miliardám korun, takže letošní výsledek je citelně podprůměrný. Výsledné saldo ovlivňuje zejména propad v objemu prostředků proplácených z rozpočtu Evropské unie. Česká republika v čerpání prostředků EU v programovém období 2014 až 2020 zaostává za srovnatelnými státy ve středoevropském regionu. Slabému čerpání odpovídá i nadále ochromená investiční činnost vlády.
Ta své kapitálové výdaje v lednu sice meziročně navýšila, stále však zůstaly zřetelně za předloňskou sumou. V lednu 2015 totiž vláda stačila za první měsíc roku realizovat kapitálové výdaje za 3,5 miliard korun, letos zatím pouze za 0,8 miliardy. Růst inkasa DPH navíc stále zaostává za inkasem jiných druhů daní a v tomto smyslu se tedy také opakuje loňský vývoj. Na zhodnocení dopadu elektronické evidence tržeb na daňový výběr je však stále příliš brzy. Očekáváme, že vláda v průběhu letošního roku nastartuje výraznější čerpání z fondů EU a oživí svoji investiční činnost, která je právě na čerpání do značné míry navázána. Za celý rok tak rozpočet skončí ve schodku, jejž ještě umocní probíhající předvolební doba a s ní spojené realizace neproduktivních rozpočtových výdajů. Deficit za rok 2017 ale bude i tak možná až poloviční oproti rozpočtované hodnotě 60 miliard.

Vyšlo na E15.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře