#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Vláda letos vykáže schodek 330 miliard korun

1. června 2022
Pokud odolá tlakům poskytovat nesystémové dávky a činit prázdná gesta, jakým je snížení daně z pohonných hmot.

Česká vláda letos za období ledna až května vykazuje druhé nejhorší hospodaření v historii ČR. Hůře hospodařila pouze Babišova vláda v loňském roce. Státní rozpočet za prvních pět měsíců letošního roku totiž vykazuje schodek čítající 189,3 miliardy korun. Loni to za stejnou část roku bylo dokonce 255 miliard korun.

Vláda se snaží nadále klást důraz na redukci schodku, přesto že ji tuto snahu komplikuje válka na Ukrajině a její ekonomické důsledky, včetně nutnosti realizovat navýšené výdaje související s uprchlickou vlnou. Na druhou stranu je důsledkem války ještě rapidnější inflace, než s jakou bylo možné počítat loni a začátkem letoška. Tato rapidní inflace navyšuje příjmy rozpočtu, neboť s růstem cen v ekonomice pochopitelně roste i objem inkasa daní, například DPH, které se vyměřují právě z nominálních cen v ekonomice.

Pokud se dále nebudou nepředpokládaným způsobem navyšovat výdaje spjaté s válkou a Ukrajině, lze čekat, že schodek se letos zvýší z nyní plánovaných 280 miliard na 330 miliard. Vláda ale musí za takovým účelem odolat tlakům poskytovat nesystémové dávky a činit prázdná gesta. Takovou nesystémovou dávku je zvažovaná dávka 5000 korun na dítě do 18 let. Takovým prázdným gestem pak plošné snížení spotřební daně z pohonných hmot o 1,50 koruny na litr, k němuž dochází ode dneška. Tyto kroky nemají ekonomické opodstatnění a politicky si nimi vláda škodí, jelikož navazuje ne konání předchozího kabinetu, které kritizovala.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře