#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Více jointů, více dětí

13. listopadu 2018

Nejprve Uruguay v roce 2013, letos Kanada. Také několik států USA. Marihuana je postupně legalizována i pro rekreační účely. A také obchod s ní.

Byznys tuší velké příležitosti. A s ním i investoři. Akcie firem, které na konopných produktech vydělávají, zažívají zlaté časy. Například akcie kanadské společnosti Tilray, jež vyvíjí konopné přípravky pro lékařské účely, vylétly od svého červencového uvedení na burzu Nasdaq zhruba o 540 procent.

Investory povzbuzují novinky, že s pěstiteli konopí jednají giganti jako Coca-Cola či Diageo, pod niž patří pivo Guiness nebo vodka Smirnoff. Heineken už v Kalifornii prodává nápoj na marihuanové bázi. Řada velkých trhů však marihuanu stále drží zcela v ilegalitě – a to i její lékařské využití.

Jde o země jako Francie, Švédsko či Japonsko. Možná že k částečné legalizaci v těchto zemích přispěje studie, již právě publikoval americký Národní úřad pro ekonomický výzkum.

Autoři empiricky potvrzují, že legalizace marihuany zvyšuje porodnost. Zkrátka proto, že když lidé více „hulí“, touží si více užívat. Častěji se tedy oddávají sexu. I když jde mnohdy také o méně chráněný sex, příznivý dopad na porodnost by mohl obměkčit konzervativnější část veřejnosti. Konopným akciím to jistě dodá další růstový impulz.

Vyšlo v Hospodářských novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře