#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Velmi dostupný letní benzin

20. června 2017

Ropa je na svých letošních minimech. Řidiči se tak mohou radovat nejen z prázdnin, ale i z toho, že budou laciné. Litr benzinu stojí nyní v Česku průměrně jen o 35 haléřů více než před rokem. Přitom loňská motoristická sezona patřila k těm absolutně nejlevnějším. Litr Naturalu 95 se o prázdninách prodával průměrně za 29,40 koruny. Níže ceny během prázdnin v období od roku 2005 klesly jen v krizovém roce 2009.
Na trhu s ropou mírně převažují tlaky k dalšímu poklesu její ceny. Benzin ještě do začátku prázdnin zřejmě zlevní, poprvé od loňského prosince, pod úroveň 30 korun za litr.
Ale i pokud se tak nestane, benzin zřejmě stále bude nejdostupnější minimálně od roku 2005. Za hrubou měsíční mzdu, která loni ve třetím čtvrtletí činila 27 210 korun, bylo možné v Česku pořídit průměrně 921,2 litru Naturalu 95. Řidiči tak za částku odpovídající průměrné mzdě natankovali o více než 100 litrů benzinu než o prázdninách roku 2009.
Letos ve třetím čtvrtletí dosáhne průměrná hrubá mzda dle odhadu Cyrrusu 28 650 korun. Při současné ceně benzínu lze za tuto mzdu pořídit bezmála 950 litrů. Nejvíce minimálně od roku 2005. Průměrná prázdninová cena benzinu by letos musela stoupnout nad 31,10 koruny za litr, aby řidiči za měsíční mzdu natankovali méně než loni. Na to to zatím ale na trhu s ropou nevypadá.

Vyšlo v Hospodářských novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře