#Lukáš Kovanda, Ph. D.

V minulém týdnu zdražil benzín mnohem výrazněji než nafta. Neklamný to znak, že končí zima

28. března 2019

Pohonné hmoty v Česku v minulém týdnu opět zdražily, nafta však výrazně méně než benzín. Benzín Natural 95 v posledních sedmi dnech zdražil o osmnáct haléřů na 30,93 koruny za litr. Cena nafty stoupla pouze o dva haléře na 31,49 koruny za litr.

Pomalejší cenový nárůst nafty je dán nástupem jara, teplejších dní a končící zimní topnou sezónou. Ta snižuje poptávku po topné naftě, což pak vytváří tlak na pokles cen nafty, takže ty ve výsledku rostou výrazně pomaleji než ceny benzínu. Lze očekávat, že během dubna cena benzínu postupně svojí úrovní překoná cenu nafty. Tak je to mimo topnou sezónu běžné.

benzín, tak nafta budou v Česku zdražovat i nadále. Cena ropy typu Brent se sice prodává o zhruba dolar na barel levněji než před týdnem, avšak tlak koruna proti dolaru za poslední zhruba týden oslabila o dvě procenta, přičemž do cen pohonných hmot v ČR se ještě zcela nepromítl přibližně dvouprocentní růst cen ropy z první poloviny března.

Minulý týden ropa Brent podražila na nejvyšší cenovou úroveň od loňského listopadu.

Mezi obchodníky s ropou jsou stále patrné obavy z poklesu celosvětově nabídky suroviny, což právě žene ropné ceny vzhůru. Ve směru poklesu nabídky ropy už delší dobu působí americké sankce namířené proti právě Venezuele, ale také Íránu. Značnou roli ale hraje zejména loňské rozhodnutí kartelu OPEC a dalších významných těžařů v čele s Ruskem omezit těžbu ropy, které se nyní na trhu naplno projevuje.

Nelze však očekávat jakkoli dramatičtější nárůst cen ropy. Jestliže se zmíněná ropa Brent prodává nyní za 67,60 dolaru za barel, je obtížné si představit, že by v dohledné době překonala cenovou úroveň 75 dolarů za barel. Nedostane se tedy ani na dohled svého loňského, mnohaletého maxima, tedy nad úroveň 86 dolarů za barel. Spojené státy totiž stále navyšují těžbu své vlastní, břidličné ropy, čímž do značné míry vyvažují popsané omezování nabídky suroviny kvůli sankcím a krokům kartelu OPEC.

To je dobrá zpráva pro české řidiče. Pohonné hmoty sice budou dále zdražovat, ale jen mírně. V příštím týdnu pohonné hmoty v ČR zdraží v rozsahu od pěti do deseti dolarů.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře