#Lukáš Kovanda, Ph. D.

V lednu mnoha domácnostem výrazně zdraží voda. Mohou však i ušetřit

3. prosince 2019

V lednu se mnohé české domácnosti musí připravit na cenový náraz, na který nejsou zvyklé. Výrazně jim „zdraží voda“, resp. vodné a stočné. Často si připlatí o čtyři a šest procent více než ještě letos v prosinci. V takovém rozsahu vodné a stočné celorepublikově zdražovalo naposledy v krizovém roce 2013. V příštím roce však dojde od května k přeřazení vodného a stočného mezi položky, které jsou zdaňovány desetiprocentní sazbou DPH. Snížení DPH na vodné a stočné ze stávajících patnácti procent tak v některých oblastech vodu zlevní zase na letošní úroveň, někde bude dokonce levnější, jinde ovšem zůstane dražší.

Každopádně minimálně v prvních čtyřech měsících roku si za vodu výrazně připlatí třeba Pražané. Těm od ledna vodné a stočné zdraží meziročně o 4,9 procenta. Zdražení tak pokryje nejen inflaci, ale také – z části – výdaje na investice do vodovodní infrastruktury, která je v metropoli historicky podfinancovaná. O přibližně šest procent zdraží od ledna vodné a stočné Brňanům. V menším rozsahu, o 2,4 procenta, se zvýší cena vodného a stočného v Olomouci. O čtyři procenta zdraží vodné a stočné obyvatelům Trutnova. Zdražování vody neuniknou ani odběratelé v Ústeckém nebo Libereckém kraji. Ti od ledna zaplatí meziročně o takřka čtyři procenta více. Zdražovat se bude na dalších místech republiky, mnohde se teprve o rozsahu zdražení jedná.

Kromě inflace a nutnosti investic do zastaralých vodovodních řadů odráží růst vodného a stočného obecný vzestup mezd napříč ekonomikou, které pochopitelně rostou i vodohospodářům, nebo energií typu elektřiny. Jak růst mezd, tak právě elektřiny letos citelně převyšuje obecnou inflaci.

„Cena vody“, přesněji tedy cena vodného a stočného, představuje výši platby za dvě základní služby. Zaprvé, za přivedení vody z nádrže nebo vrtu do úpravny a následnou výrobu vody pitné a její rozvedení do statisíců objektů. A poté její odvedení v podobě odpadní vody, vyčištění a vypuštění zpět do přírodního koloběhu. Například k provozu vodních čerpadel je zapotřebí elektrické energie, pročež zdražení vodného a stočného zrcadlí právě i probíhající citelný růst cen elektřiny. Ta letos domácnostem zdražuje kolem deseti procent, v příštím roce jim zdraží kolem pěti procent.

Domácnosti mohou šetrnější spotřebou vody ušetřit tisíce korun ročně. Vanu lze pro potřeby koupele naplňovat třeba jen do poloviny. Lze pořídit úspornou sprchovou hlavici s třeba i poloviční spotřebou vody oproti hlavici běžné. Moderní toaleta zase umožňuje dvojí splachování s úspornějším průtokem – jen tak může domácnost ušetřit tisíce korun ročně. Desítky litrů vody lze ušetřit při jediném praní v moderní pračce v porovnání s pračkou starší. Podobného efektu lze docílit s moderní myčkou v porovnání s myčkou dřívějšího data výroby.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře