#Lukáš Kovanda, Ph. D.

V EU teď padá podnik za podnikem. Belgický premiér varuje, že Evropu čeká až deset těžkých zim

24. srpna 2022

Rekordní ceny elektřiny a plynu v EU si už připisují oběti z řad významných evropských průmyslových podniků.

Největší výrobce hnojiv v Polsku, Anwil, patřící do skupiny Orlen, dnes oznámil, že pozastavuje výrobu. Důvodem jsou vysoké ceny plynu. Zastavení výroby hnojiv již dříve dnes oznámila největší polská chemička Grupa Azoty.

V uplynulém týdnu oznámily kvůli vysokým cenám elektřiny a energií obecně ukončení výroby hned dva významné výrobní závody v EU. A sice jedna z největších evropských zinkoven, ta v nizozemském Budelu, a také jediná hliníkárna na Slovensku, podnik Slovalco v Žiaru nad Hronom. Lze předpokládat, že tato „destrukce výroby“ v EU bude z důvodu neustávající energetické drahoty pokračovat.

Konkrétně podnik Slovalco je významným dodavatelem hliníku celé Evropě. Jeho generální ředitel Milan Veselý minulý týden varoval, že po ukončení výroby jej budou coby dodavatelé muset zastoupit podniky z Číny či Ruska, protože Evropa se bez hliníku neobejde.

Zemím EU tak hrozí závažný ekonomický otřes a dlouhodobé oslabení ekonomické pozice ve světě. Závažné problémy s výrobou nemusí totiž být jen záležitostí nadcházející topné sezonu. Belgický premiér Alexander de Croo včera varoval, že pro Evropu bude těžkých příštích až deset zim.

EU chtěla být v zelené transformaci energetiky vzorem světu. Místo toho se stává odstrašujícím příkladem, „jak se to dělat nemá“. Výkonné zdroje energie, zejména jaderné elektrárny, si pozavírala a rezignovala na ně. Zato vybudovala fatální energetickou závislost na totalitárním režimu, jenž si s ní pohraje.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře