#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Uspíšená poptávka?

2. prosince 2013

Hodnocení boje ČNB s deflací nechme na rok příští Česká ekonomika jede na slevách, postěžovali si radní České národní banky, když před necelým měsícem intervenovali za slabší korunu. Všudypřítomné „slevy“, „akce“ či „last minute“ jsou podle nich vlastně jen projevem obecných deflačních očekávání, proti nimž bylo třeba zakročit.
Na slevách se jede stále. Tržby slevových portálů rostly v porovnání s loňskem po celý letošní rok, leč rapidně stoupají zvláště nyní, v čase předvánočním. A také pointervenčním. Opatření ČNB zvyšuje poptávku po zboží z e-shopů, nikoli pouze ze slevových portálů. Zásadní otázka, jež se svého zodpovězení dočká v lednu či únoru, však tkví v tom, zda zvýšená poptávka není ve skutečnosti jen uspíšená poptávka. Tedy zda ji negenerují v drtivé většině ti, kteří pouze urychlili své nákupy z důvodu možného zdražení dováženého zboží.
Už letos 26. prosince obchodníci pravděpodobně otevřou s tradičními povánočními slevami. Intervence neintervence. Lidé jsou již zvyklí. Pokud se k těmto slevám přidá efekt zmíněného uspíšení, tedy poptávkový útlum kompenzující nynější nárůst, pojede Česko na slevách nejspíše i příští rok.

Vyšlo v Lidových novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře