#Lukáš Kovanda, Ph. D.

USA s Čínou se dohodly na „příměří“ v obchodní válce, masivně snižují vzájemná cla

13. května 2025

Česká koruna vůči dolaru oslabuje na více než měsíční minimum, daří se bitcoinu

Spojené státy se dnes s Čínou dohodly na 90denním masivním snížení vzájemných celních sazeb. USA sníží svoji sazbu na čínský dovoz ze 145 na 30 procent, Čína pak tu svoji na dovoz z USA ze 125 na 10 procent. Obě země vydaly identická stanoviska k celé věci.

Česká koruna v reakci oslabuje na více než měsíční minimum vůči americkému dolaru. Dočasné „příměří“ v obchodní válce dvou největších světových ekonomik představuje vzpruhu americkému dolaru a americkým aktivům obecně. Spojené státy totiž patřily k zemím, jež vyhrocená podoba obchodní války zvláště citelně poškozovala, neboť Americe kvůli ní hrozila stagflace. Tedy kombinace hospodářského útlumu a výrazné inflace. Tato vyhlídka poškozovala americká aktiva, dluhopisy i akcie, ale také právě dolar. Nyní dochází k určité úlevě investorů, byť zatím jen částečné.

Vzpruhou je „příměří“ také rizikovějším aktivům typu bitcoinu, který se po oznámení snížení cel vyhoupl nad psychologickou úroveň 105 tisíc dolarů, a to poprvé od konce letošního ledna. Naopak zlato oslabuje.

Spojené státy jsou sdílnější než Čína nad rámec uvedených identických stanovisek. Ministr financí Scott Bessent ozřejmil, že Spojené státy identifikují pět nebo šest strategických odvětví a oblasti zranitelné tváří v tvář poruchám světové logistiky, jako je farmaceutický sektor nebo ocelářství, v nichž budou nadále usilovat o nezávislost dodavatelského řetězce ve smyslu zajištění spolehlivých dodávek od spojeneckých zemí.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře