#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Úroda je letos solidní, obilnin se sklidí více, než odpovídá pětiletému průměru

26. října 2023
Pečivo by proto mělo dále zlevnit, na tahu jsou řetězce.

Tuzemští zemědělci očekávají, že se jim letos podaří sklidit 7 930 tisíc tun základních obilovin. V letech 2020 až 2022 se jim vždy nakonec podařilo sklidit přes osm milionů tun obilovin. Meziročně by tedy letos šlo o pokles, ale pouze „kosmetický“. Navíc je možné, že i letos nakonec celková sklizeň hodnotu osm tisíc tun převýší.

Letošní sklizeň základních obilovin každopádně překoná průměr uplynulých pěti let, takže tlaky na růst cen pečiva z důvodu chabé sklizně a dražší mouky nevzniknou. Vzhledem ke klesajícím cenám energie by naopak mělo ještě letos a v příštím roce nastat výraznější zlevnění cen pekárenských výrobků v maloobchodní síti. Zejména řetězce ale zatím nezlevňují o tolik, aby to odpovídalo zlevnění zemědělských cen.

Letos se oproti loňsku osevní plocha základních obilovin rozšířila, takže pokles objemu sklizně nenastane z důvodu menší osevní plochy, ale čistě z důvodu nižšího výnosu na hektar.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře