#Lukáš Kovanda, Ph. D.

ÚOHS pokutuje Booking.com za obdobnou praxi, jejíž zrušení prokazatelně ve Francii snížilo cenu ubytování pro konečné zákazníky

12. listopadu 2019

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj dnes potvrdil pokutu bezmála 8,34 milionů korun pro rezervační portál ubytování Booking.com. Důvodem byly zakázané dohody, které zavazovaly hotely a další ubytovatele poskytovat výhodnější podmínky klientům ubytovaným přes Booking.com, tyto podmínky ale ubytovatelé nesměli nabídnout konkurenčním portálům. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Pokuta je pravomocná a portál ji musí zaplatit, informuje dnes ČTK.

ÚOHS jde svým rozhodnutím ve šlépějích obdobných úřadů některých zemí západní Evropy, jako je Francie či Německo, které v uplynulých letech rozhodovaly srovnatelně.

Například ve Francii nemají od roku 2015 platformy typu Booking.com právo vyžadovat po hotelích či jiných zprostředkovatelích ubytování, které chtějí na dané platformě nabízet ubytování, stanovování nejlepších podmínek dostupných na trhu. Praxi, kdy Booking.com podmiňoval umístění nabídky ubytování na svoji platformu nabídnutím nejlepší ceny a obecněji nejlepších podmínek dostupných na trhu, napadly u francouzského antimonopolního úřadu tamní hotelové odbory a také hotelová skupina Accor.

Letošní studie (zde) Thomase Larrieaua z ekonomického a statistického výzkumného pracoviště École Polytechnique dospívá k závěru, že úřady vynucené ukončení zmíněné praxe Booking.com a dalších podobných platforem vedlo po roce 2015 ke snížení průměrných nabízených cen ubytování v několika stovkách pařížských hotelů o tři až 4,5 procenta. Napadnutá a posléze zapovězená praxe Booking.com a dalších platforem totiž v důsledku podvazovala konkurenční boj mezi platformami, takže otevírala cestu k vyšším provizím, a tedy i vyšším konečným cenám. Omezováním konkurence opodstatňuje své rozhodnutí také právě ÚOHS ve zmíněném českém případě.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře