#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Trumpův projev v Davosu pomohl koruně k dalšímu zpevnění. Je opět blízko svých maxim za období od přelomu let 2012 a 2013

22. ledna 2020

Koruna dnes posiluje jak vůči euru, tak dolaru. Vůči jednotné evropské měně zpevňuje do blízkosti svých maxim za celé období od přelomu let 2012 a 2013. Dnes se opět dostala pod úroveň 25,10, když se prodávala i za 25,07. Pod úrovní 25 korun za euro se ocitla naposledy v říjnu 2012. Nyní je prolomení této hranice velmi blízko a rozhodně jej nelze vyloučit, byť sázet na trvalejší setrvání kursu pod touto hranicí už je mnohem odvážnější.

Koruně dnes k posílení pomohl projev amerického prezidenta Donalda Trumpa, jejž pronesl na úvod Světového ekonomického fóra v Davosu. Trump šetřil svojí obvyklou kritikou kdekoho a kdečeho. Snažil se ladit pozitivní strunu a dát světu určitou příznivou perspektivu, částečně aby odvrátil pozornost od vnitropolitické situace v USA. V americkém Senátu totiž dnes začíná ústavní slyšení k žalobě namířené proti Trumpovi, která může vyústit v jeho sesazení. Trhy jsou nicméně přesvědčeny, že k sesazení nedojde, jelikož prezidenta převážně republikánský Senát „podrží“.

Trumpovo vystoupení v Davosu ale i tak lze číst jako snahu své vlastní pozitivní PR. Trump se pochlubil ekonomickými úspěchy své administrativy. A ačkoli kritizoval americkou centrální banku, kvůli příliš vysokým sazbám, a také Evropskou centrální banku – pro změnu kvůli negativním úrokovým sazbám –, vyhnul se přímo konfrontaci s Evropskou unií. Místo toho deklaroval, že s čínským protějškem Si Ťin-pchingem „se milují“ a že další kolo jednání ohledně obchodní úmluvy USA a Číny začne co nevidět. Přihlásil se k iniciativě vysazení jednoho bilionu stromů do konce desetiletí. To si trh vykládá tak, že Trump má zájem o dialog s dalšími zeměmi dokonce i v otázce environmentální, kde se postoje USA a většiny dalších vyspělých zemí poslední dobou spíše stále zřetelněji rozcházejí.

Trump se také zdržel kritiky svých evropských spojenců z NATO; dnes nezaznělo nic o tom, že by na vojenské účely a obranu nedávaly dost peněz. Evropské země tentokrát zůstaly ušetřeny i kritiky jejich neochoty zcela zakázat čínské společnosti Huawei účast ve výběrovém šetření na dodavatele pro sítě 5G. Americký prezident si je „nepodal“ ani kvůli stále poměrně smířlivému postoji k Íránu.

Optimismus se dá dnes krájet nejen v Davosu, ale přichází i z Německa. Bedlivě sledovaný index institutu ZEW, který zachycuje očekávaní stran hospodářského růstu nejsilnější evropské ekonomiky, se podle dnešních údajů dostal v lednu na svoji nejvyšší úroveň od července 2015 (viz graf níže), když výrazně překonal předpoklad trhu. Je to dosud jeden z nejvýraznějších dokladů toho, že německá ekonomika se stabilizuje. To je příznivou zprávou pro českou ekonomiku – a tedy i korunu – , jelikož to znamená, že se stabilizuje nejdůležitější obchodní partner Česka, a to dříve, než jeho propad stačil na českou ekonomiku jakkoli citelněji dolehnout.

Jak se index ZEW očekávání růstu německé ekonomiky vyvíjel v posledních pěti letech:
Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře