#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Trump může slavit. Rychlejší růst americké ekonomiky táhne spotřeba domácností

26. října 2018

Americká ekonomika ve třetím letošním čtvrtletí expandovala tempem 3,5 procenta. Trh přitom ve střední hodnotě odhadů analytiků počítal s nižším růstem, 3,3 procenta. Ve druhém čtvrtletí rostla nejsilnější ekonomika světa tempem 4,2 procenta, takže dohromady tato dvě čtvrtletí vykazují nejrychlejší růst od roku 2014. Expanze se opírá v prvé řadě o silnou spotřebu amerických domácností, která k růstu přispěla 2,69 procentního bodu. Spotřeba nečekaně zrychlila a přidala čtyři procenta. Jedná se o její nejlepší výkon taktéž od roku 2014.

Spotřebu amerických domácností pohání nízká míra nezaměstnanosti v USA a nižší daně, které jsou důsledkem reformy prezidenta Trumpa. Tomu se dnešní číslo náramně hodí, neboť se blíží volby do Kongresu a dobrý stav ekonomiky bude jistě propagovat jako svoji zásluhu.

Je to ovšem ten samý Trump, který zejména zaváděním cel vůči Číně vytváří klima pro možný nadcházející útlum americké a potažmo světové ekonomiky. Zdražení mezinárodního obchodu, které se zaváděním cel dostavuje, je společně se zdražováním práce kvůli vyšším mzdám a zdražováním energií klíčovou hrozbou, jíž bude americká podniková sféra čelit v nadcházejících čtvrtletích.

Pro tuto chvíli lze ale předpokládat, že dnešní dobrá makroekonomická čísla přispějí ke zklidnění situace na amerických i světových burzách, které za sebou mají poměrně turbulentní týden.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře