#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Trh s auty se v červnu v EU propadl nejvíce ve Švédsku a Česku. Škoda Auto ale v prvním pololetí dopadla ještě celkem dobře 

18. července 2019

Český trh s novými automobily se v červnu propadal takřka nejvýrazněji v celé Evropské unie. Vykázal meziroční pokles registrací nových osobních vozů o 15,5 procenta, jak plyne z dnes zveřejněných čísel Asociace evropských výrobců automobilů. Ještě strměji než v Česku se v EU v červnu trh s auty propadal už jen ve Švédsku, jehož trh vykázal 52procentní meziroční pokles.

Švédsko také společně s Kyprem, Finskem a Českem představuje čtveřici zemí EU, v nichž za celé letošní první pololetí nastalo nejcitelnější ochlazení trhu s novými osobními vozy. Ve Švédsku za první pololetí registrují více než čtvrtinový meziroční pokles, na Kypru činí poklesu čtrnáct procent, ve Finsku 13,4 procenta a v Česku pak 10,6 procenta.

V červnu postihl EU jako celek dramatický propad nových registrací, čítající 7,8 procenta meziročně. Podstatný je kalendářní vliv, jelikož loňský červen měl více pracovních dní, ovšem zásadní roli hraje také nasycení podstatné části evropského trhu s automobily a obecnější nejistota spjatá s brexitem a obchodními válkami. Automobilkám také nesvědčí přechod na nová emisní homologační kritéria, k němuž došlo loni.

Dobrou zprávou z hlediska České republiky je alespoň to, že automobilka Škoda Auto vykazuje za první pololetí poměrně nízký, 1,3procentní, meziroční pokles registrací nových vozů své značky. Z klíčových značek skupiny Volkswagen se lépe dařilo jen Seatu, Volkswagen jako takový, Audi i Porsche na tom během prvních šesti měsíců letošního roku byly hůře než Škoda, jelikož vykázaly vesměs hlubší meziroční propad nových registrací.

Vzhledem k náročnému mezinárodnímu prostředí, přetrvávajícím nejistotám a ztrátě dynamiky ekonomiky Evropské unie jako celku nelze ve druhém pololetí letošního roku sázet na přílišné zlepšení. Ochabování automobilového průmyslu představují pro nadcházející čtvrtletí klíčové riziko pro českou ekonomiku, která je na něm vysoce závislá.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře