#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Tchaj-wan je po přepočtu na hlavu skoro třikrát významnějším obchodním partnerem ČR než Čína

26. srpna 2020

Obchod Tchaj-wanu s ČR vykazuje po přepočtu na obyvatele takřka třikrát větší obrat než obchod Číny a ČR. Vyplývá to z nejnovějších dat k zahraničnímu obchodu zmíněných ekonomických celků.

V loňském roce činil obrat obchodu ČR s Tchaj-wanem 32,2 miliardy korun. Obrat obchodu ČR a Číny činil 672,5 miliardy korun. Tchaj-wan měl loni 23,8 milionu obyvatel, zatímco Čína 1400,1 milionu. Po přepočtu na jednoho obyvatele Tchaj-wanu tak obrat obchodu s ČR představoval 135,30 Kč, kdežto obrat obchodu ČR a Číny činil v přepočtu na jednoho obyvatele Číny 48 Kč. Znamená to, že vzhledem ke své populaci je Tchaj-wan stále bezmála třikrát významnějším obchodním partnerem ČR než Čína. Přesněji řečeno, Tchaj-wan je takto 2,8krát významnějším obchodním partnerem než Čína.

V roce 2015 byl touto optikou Tchaj-wan 3,1krát významnějším partnerem než Čína, o rok později 3,4krát. Od té doby jeho relativní význam mírně klesl, takže uvedený násobek dosáhl postupně úrovně 3,3 v roce 2017, 2,9 předloni a konečně 2,8 v loňském roce. Tchaj-wan i tak zůstává po přepočtu na hlavu výrazně významnějším obchodním partnerem ČR než Čína.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře