#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Růst české ekonomiky zaostal za očekáváním, jsme opět na chvostu mezi zeměmi Visegrádské skupiny

14. listopadu 2018

Reálný hrubý domácí produkt ČR vykázal ve třetím čtvrtletí meziroční růst ve výši 2,3. Trh dle střední hodnoty analytických odhadů počítal s růstem ve výši 2,6 procenta, takže skutečný růst poměrně znatelně zaostává.

Jedná se však o předběžný odhad, přesnější výsledky budou známy až poslední listopadový den, kdy ČSÚ zveřejní podrobnější údaje. Po zpřesnění se údaj o růstu HDP může změnit, a to i o několik desetin procentního bodu oběma směry.

Tahounem ekonomiky byla i ve třetím čtvrtletí nadále spotřeba domácností, výrazně k růstu přispěla také spotřeba vlády. Bohužel, investice tak silně nepřispěly.

I přes horší než očekávaný výsledek růst české ekonomiky zřejmě nadále předčí expanzi ekonomiky Evropské unie jako celku. Růst hospodářství EU by měl podle předpokladu trhu vykázat ve třetím čtvrtletí úroveň 1,9 procenta.

Česká republika však ve třetím čtvrtletí velmi pravděpodobně zaostane za dalšími zeměmi Visegrádské skupiny. Podle mediánového odhadu trhu poroste nejrychleji Polsko, tempem 4,7 procenta, dále pak Maďarsko, jež vykáže růst 4,3, a na třetím místě skončí Slovensko s růstem 3,9 procenta.

Za celý letošní rok poroste česká ekonomika tempem rovných tří procent.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře