#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ropa se právě nyní prodává za letošní nejvyšší cenu. České řidiče čeká další zdražování

14. března 2019

Pohonné hmoty v minulém týdnu opět zdražily, a to v podobném rozsahu jako předtím o týden dříve. Benzín Natural 95 v posledních sedmi dnech zdražil o jedenáct haléřů na 30,69 koruny za litr. Cena nafty stoupla o čtrnáct haléřů na 31,43 koruny za litr.

Důvodem je letošní zdražování ropy na světových trzích. Severomořská ropa typu Brent se právě nyní prodává za cenu bezmála 68 dolarů za barel, což je její nejvyšší cena od loňského listopadu. Loni v prosinci se členské státy kartelu OPEC v čele se Saúdskou Arábií a další významní těžaři, zejména Rusko, dohodly na snížení těžby ropy o více než milion barelů denně. Tuto dohodu zatím víceméně plní. Právě omezení těžby, které se v cenách ropy postupně projevuje, je klíčovým důvodem jejího letošního zdražování. Od začátku letošního roku ropa Brent už zdražila o bezmála 26 procent, z cenové úrovně pod 54 dolary za barel na zmíněnou hodnotu takřka 68 dolarů. Na svém letošním maximu, takřka 58,50 dolaru za barel se právě dnes obchoduje také americká lehká ropa WTI.

Kromě zmíněného snížení těžby je dalším důvodem zdražování ropy situace ve Venezuele. Ta se potýkala s rozsáhlým výpadkem elektřiny, který zasáhl i její hlavní ropný terminál. Včera zase došlo k explozi ropných zařízení na východě země. Venezuelský ropný vývoz omezují sankce uvalené na tamní ropný průmysl Spojenými státy. Ty podobné sankce loni v listopadu uvalily také na Írán. Spojené státy nyní tlačí na země, které dovážejí íránskou ropu, aby svůj import omezily. Momentálním cílem Spojených států je, aby od letošního května Írán vyvážel méně než milion barelů ropy denně, což představuje zhruba pětinové ponížení íránského exportu oproti současnému stavu. Konečným cílem je pak Washingtonu úplné zastavení íránského ropného vývozu. Trumpova administrativa však postupuje pozvolna, aby nezpůsobila strmý nárůst cen ropy na světových trzích, a umožňuje velkým importérům íránské ropy, jako je Čína nebo Indie, aby po přechodnou dobu dále íránskou ropu dovážely.

V příštím týdnu budou uvedené faktory dále působit na růst cen ropy, který se s několikatýdenním zpožděním přenáší do zdražování pohonných hmot v ČR. Ty tak v příštích sedmi dnech zdraží o zhruba deset haléřů na litr. Propad cen ropy na světových trzích by mohl být způsoben možným krachem jednání mezi Washingtonem a Pekingem o smíru v obchodní válce, kterou Spojené státy s Čínou už rok vedou.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře