#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ropa je nejlevnější od roku 2003, v korunách reálně dokonce od roku 1999

18. března 2020
Benzín i nafta v ČR brzy zlevní hluboko pod 30 korun za litr.

Cena ropa typu Brent se během dnešního obchodování propadla nejníže od září 2003. Barel této ropy se dnes prodával i za 26,65 dolaru, tedy nejlevněji od 26. září 2003. Na mnohaleté minimum dnes klesla také korunová cenu barelu Brentu. Ta dnes klesla pod 666 korun. Naposledy byla níže 18. ledna 2002, jak plyne z dat Bloombergu.

Pokud bychom ale zohlednili inflace, je dnešní korunová cena ropy nejnižší dokonce od roku 1999. Po podstatnou část prvního čtrvtletí roku 1999 činila korunová cenu Brentu méně než 430 korun c tehdejších cenách. Právě zhruba 430 tehdejších korun dnes kvůli inflačnímu znehodnocení české měny odpovídá dnešnímu historickému korunovému minimu pod 666 korunami za barel.

Koncem 90. let byla ropa historicky dosud nejlevnější, neboť probíhala cenová válka Saúdské Arábie a Venezuely.

Ceny pohonných hmot v ČR nyní též znatelně zlevňují, právě kvůli padajícím cenám ropy. Průměrná cena benzínu totiž v noci z pondělí na včerejšek spadla z 30,58 na 30,28 koruny za litr, plyne z dnešních údajů CCS. Třicetihaléřové zlevnění benzínu ze dne na den se v posledních deseti letech přihodilo jinak jen jednou. Dne 12. prosince 2014 zlevnil benzín před noc dokonce o 34 haléřů.

Pozadu včera příliš nezůstala ani cena nafty. Přes noc jeden její litr zlevnil o dvacetihaléř, z 30,16 koruny na 29,96 koruny. Výrazněji naposledy nafta za jediný den zlevnila 2. ledna 2015, kdy její cena spadla o 21 haléřů. Pokud se zohlední zlevnění jak benzínu, tak nafty dohromady, jedná se o největší cenový pokles rovněž od 12. prosince 2014.

Benzín je tak nyní nejlevnější od listopadu 2017, nafta zase od dubna 2018.

Na přelomu let 2014 a 2015 se v poklesu pohonných hmot v ČR projevoval historický pád cen ropy na světových trzích. Ten souvisel s tehdejším nástupem amerických břidličných těžařů, takzvanou břidličnou revolucí, a rovněž s cenovou válkou, kterou vůči nim rozpoutala Saúdská Arábie.

Za nynějším propadem cen pohonných hmot je opět cenová válka. Tentokrát ji Saúdská Arábie rozpoutala zejména vůči Rusku, ačkoli Rijádu jde pochopitelně i o ochromení amerických břidličných těžařů, jejichž produkce je při nízkých cenách ropy nerentabilní. Saúdskou Arábii k cenové válce ovšem popohnal prudký propad globální poptávky po ropě, který vyvolává nynější šíření koronavirové nákazy a související celosvětové „vypnutí“ podstatné části ekonomiky. A to jako v Asii, tak nyní i v Evropě či Severní Americe.

Vzhledem k vývoji na trzích se ale dá předpokládat další citelný pokles cen ropy a také pohonných hmot v ČR. Jak benzín, tak nafta v příštích týdnech zlevní hluboko pod 30 korun za litr.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře