#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ropa je dnes v korunách nejlevnější v tomto tisíciletí, od června 1999

27. března 2020

Cena ropy dnes odpoledne středoevropského času zlevnila na svoji nejnižší cenovou úroveň po přepočtu do české měny v tomto tisíciletí. Barel ropy Brent zlevnil v přepočtu do korun na 610 korun, vyplývá z dat Bloombergu. Jedná se o absolutně nejnižší korunovou cenu barelu Brentu za celé období od 30. června 1999.

Důvodem dalšího zlevňování ropy je dnešní obnovení obecného propadu burz, jak evropských, tak amerických. Jistý optimismus z předchozích tří dní vyprchává, neboť trhy již plně započítaly příznivý efekt rozpočtových o měnověpolitických podpůrných opatření a čelí pokračujícímu šíření koronavirové nákazy.

V USA citelně narůstá počet jak infikovaných, tak zemřelých. Hrozí, že se Spojené státy a města jako New York stanou novým celosvětovým ohniskem nákazy. Mohou se tak stát dalším „Wu-chanem“ a další „severní Itálií“. To trhům bere mírný optimismus v rámci možností, který v posledních dnech vedl dokonce až k tomu, že například Dow Jonesův akciový ukazatel se vrátil do pásma takzvaného býčího trhu. Býčí trh nastává tehdy, když ukazatel vystoupá dvacet procent nad své poslední dno a dále stoupá.

Bezprostředním důvodem zlevňování ropy je dnešní vyjádření saúdskoarabského ministerstva energetiky. Rijád podle něj nevede s Moskvou žádná jednání o škrtech v těžbě. Od dubna tak obě země budou zřejmě masivně zaplavovat světový trh ropou, aby ukořistily větší tržní podíl. Saúdská Arábie tak jedná sama za sebe a nedbá výhrad a tlaku dalších členů kartelu OPEC, jako je Alžírsko nebo Nigérie, kteří by rádi obnovili jednání o škrtech. Současná situace poškozuje nejen je, ale i americké břidličné těžaře. Rijád se však zatím zjevně nehodlá podvolit dokonce ani tlaku USA.

Na cenový pokles ropy zareagují v nadcházejících týdnech i ceny pohonných hmot v ČR. Během dubna se tak může průměrná cena jak benzínu, tak nafty dostat až k úrovni 25 korun za litr. Nyní se jejich cena pohybuje kolem 28,50 za litr.

Korunová cena ropy Brent dnes odpoledne středoevropského času spadla nejníže od června 1999:

 

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře