#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Průmysl v červnu zklamal, dolů jej stáhl největší propad automobilového segmentu za poslední skoro tři roky

6. srpna 2019

Tuzemský průmysl v červnu zklamal. Meziroční propad průmyslové výroby se za měsíc červen čekal, méně už to, že bude až tak výrazný. Trh ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s poklesem 2,6 procenta, ve skutečnosti nastal propad mnohem citelnější, o 3,8 procenta. V neočištěném vyjádření byl propad průmyslu v červnu dokonce nejstrmější od července 2016, kdy však byl výsledek poznamenán časováním celozávodních dovolených.

I když za slabý výsledek tuzemského průmyslu může do jisté míry poměrně vysoká srovnávací základna loňského června, nynější výsledek naznačuje, že Česko nezůstane vůči nepříznivému vývoji v zahraničí imunní navždy. Zejména mu škodí vývoj v Německu, které je jakožto „světová exportní mašina“ klíčovou obětí obchodní války mezi USA a Čínou a rovněž pokračující nejistoty kolem brexitu.

Ostatně takřka desetiprocentní pokles nových zakázek českému průmyslu je nejvýraznější od července 2016. Nejvýrazněji za poslední takřka tři roky se propadá objem zakázek nejen ze zahraničí, ale také z tuzemska. Průmysl v červnu stáhl dolů v prvé řadě automobilový segment, který vykázal nejvýraznější propad taktéž za uplynulé skoro tři roky. Průmysl ztrácí dech po celý letošní rok, což je patrné i z čísel zachycujících vývoj počtu zaměstnanců v průmyslu. V letošním roce je po delší době patrný soustavný pokles tohoto počtu, přičemž v červnu navíc dosáhl tento pokles své nejvýraznější letošní meziroční dynamiky. Za celý letošní rok si však průmysl ještě udrží růstové tempo, když vykáže expanzi ve výši jednoho procenta.
Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře