#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Průměrný obyvatel Tchaj-wanu odebere zhruba pětkrát více českého zboží než průměrný obyvatel pevninské Číny

30. listopadu 2019

Objem českého vývozu na Tchaj-wan dosáhl loni hodnoty 4,58 miliardy korun. Dovoz z Tchaj-wanu měl objem 26,61 miliardy korun. Každý jeden obyvatel Tchaj-wanu (loni jich bylo celkem 23,78 milionu) loni tedy v průměru odebral zboží vyvážené z Česka za 192,60 Kč.

Objem českého vývozu do Číny dosáhl loni hodnoty 56,14 miliardy korun. Dovoz z Číny měl objem 568,04 miliardy korun. Každý jeden obyvatel Číny (loni jich bylo celkem 1,41 miliardy) tedy loni v průměru odebral zboží vyvážené z Česka za 39,70 Kč.

Každý jeden obyvatel Tchaj-wanu tedy loni v průměru odebral zhruba 4,9krát větší objem z Česka vyváženého zboží než každý jeden obyvatel pevninské Číny.

Mezi největšími českými exportéry na Tchaj-wan jsou ovšem mnohdy tchaj-wanští investoři v Česku, zejména společnosti Foxconn CZ a FIC CZ. Značná část dovozu Tchajw-anu spočívá v importu komponent k montáži výrobků, které jsou následně reexportovány, nejde tedy o pouhý přímý dovoz zboží pro konečného českého spotřebitele. Společnost Foxconn CZ se loni umístila po Škodě Auto v žebříčku vývozců z ČR na Tchaj-wan dle objemu exportu.

Z hlediska výše investic v českém zpracovatelském průmyslu, které Tchaj-wan a Čína dosud uskutečnily, dominuje Tchaj-wan. Čína totiž ke konci roku 2017, za který jsou k dispozici nejaktuálnější příslušná data, vykazovala stav přímých investic v českém zpracovatelském průmyslu ve výši zhruba 410 milionů korun. Tchaj-wan měl tou dobou do našeho zpracovatelského průmyslu nainvestováno 5,69 miliardy korun, tedy bezmála 14krát více (viz graf níže).

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře