#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Provozovatele 2000 autobusů a 80 vlaků v Česku kupuje firma rodáka z egyptské Káhiry

13. října 2023
Za 37 miliard.

Na spadnutí je obchod, který může zásadně proměnit tvář české veřejné dopravy. Společnost I Squared Capital z Miami totiž od Deutsche Bahn kupuje Arrivu, klíčového tuzemského autobusového a železničního dopravce.

Arriva v česku provozuje na 2000 autobusů, 38 trolejbusů či 83 vlaků. Zaměstnává tu přes 3500 lidí. Vlakové a autobusové spojení provozuje celkem ve 14 evropských zemích. Deutsche Bank nyní tento „balík“ evropských dopravců značky Arriva prodává zmíněné floridské společnosti. Jeho cena podle dnešní zprávy listu Financial Times činí 1,6 miliardy dolarů, neboli 37,4 miliardy korun, přičemž zahrnuje i dluh.

V čele I Squared Capital, fondu soukromého kapitálu, stojí Sadek Wahba, rodák z egyptské metropole Káhiry. Společnost investuje do energetické, dopravní či telekomunikační infrastruktury v Severní Americe, Evropě, ale také v Číně či Indii.

V pokročilé fázi jednání o prodeji dopravních společností jsou Deustche Bahn a I Squared Capital od letošního srpna. Německá státní železnice se už déle netajila záměrem Arrivu, sídlící v britském Sunderlandu a provozující třeba i některé londýnské linky ikonických červených „doubledeckerů“, prodat do konce příštího roku.

Podnik Deutsche Bank se chtěl Arrivy, již včetně dluhu koupil roku 2010 za 3,7 miliardy dolarů (zhruba 71 miliard korun v přepočtu dle tehdejšího kursu), zbavit už dříve, ale v roce 2019 definitivně ztroskotaly jeho pokusy o prodej přes burzu i přímému zájemci. Nabízená cena tehdy nedosahovala účetní hodnoty Arrivy. Arriva však od té doby zeštíhlila svůj záběr, když prodala divize v Dánsku, Srbsku a v Polsku.

Favoritem pro získání Arrivy se společnost I Squared Capital stala už letos v červnu, neboť jako jediná ze zájemců byla svolná k nákupu celého zmíněného „balíků“ dopravců v jednotlivých evropských zemích.  Ostatní zájemci měli zájem vždy jen o určitou část Arrivy.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře