#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Prodejci pyrotechniky v ČR si běžně přijdou na tržbách miliardu ročně

30. prosince 2020
Letos je však koronavirus a zákaz oslav Silvestra v ulicích připraví o stovky milionů korun. 

Češi v běžném roce nakoupí zábavní pyrotechniku za přibližně jednu miliardu korun. Letos však prodejci pyrotechniky budou celkové tržby počítat jen na stovky milionů. Důvodem je pochopitelně pandemie koronovairu a vládní opatření zaváděná za účelem boje s ní. Poptávka je celoročně utlumena kvůli omezení společenského setkávání, slabší než běžné budou i předsilvestrovské tržby. Celkové tržby prodejců pyrotechniky tak letos budou zhruba o třetinu slabší než v běžném roce. I proto, že na Silvestr se letos vztahuje zákaz vycházení, který omezuje možnost oslav s pyrotechnikou, petardami či ohňostroji.

Zákaz prodeje, který pro podstatnou část maloobchodu platí od 27. prosince, je pro „kamenné“ prodejce pyrotechniky další ránou. Poptávka se tak přesouvá tím spíše na internet, do online obchodů.

Silvestra každoročně slaví přibližně 85 procent dospělé české populace. Nelze vyloučit, že letos bude toto číslo i citelně nižší, jelikož mnohé lidi odradí zákaz vycházení a uzavření hospod či restaurací. Ti, kteří příchod roku 2021 oslaví, letos za silvestrovské radovánky dají v průměru 1800 korun, o 450 korun méně než loni. Tato suma zahrnuje výdaje za potraviny (průměrně 1100 Kč), alkohol (průměrně 600 Kč) či zmíněnou pyrotechniku (průměrně 100 Kč).

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře