Tržní kapitalizace bitcoinu dnes dosáhla historicky rekordní úrovně
Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes nad ránem středoevropského času dosáhla historicky nejvyšší korunové ceny, takřka 1 610 000 korun.... více
Jiřikovskému přitom tyto korunové multimiliardy umožnil „vydělat“ český stát
Korunová hodnota bitcoinů v peněžence vztažené k černému tržišti Nucleus se v uplynulé době značně proměňovala. Zejména kvůli silné kolísavosti ceny bitcoinu, z mnohem menší části pak z důvodu proměnlivosti kursu koruny vůči světovým měnám v čele s dolarem.
Letos 5. března, tedy v předvečer otevření peněženky po takřka devíti letech, disponovala podle analytické platformy Arkham bitcoiny za zhruba 464 milionů dolarů (viz graf níže). Taková suma dle tehdejšího kursu odpovídá přibližně 10,7 miliardy korun.
Pros srovnání, o rok dříve, tedy 5. března 2024, peněženka vykazovala dolarovou hodnotu 363 milionů dolarů. Což v přepočtu do korun činilo dle tehdejšího kursu zhruba 8,5 miliardy korun. Meziročně tedy došlo k nárůstu korunové hodnoty bitcoinů, jež obsahovala, o zhruba 2,2 miliardy. Přestože s touto peněženkou v dané době neproběhla jediná transakce. Veškerý nárůst její korunové hodnoty spočíval v růstu ceny bitcoinu v dolarech, resp. korunách.
Když se peněženka černého tržiště Nucleus před devíti lety, v dubnu 2016, odmlčela, bitcoiny na ní uložené vykazovaly dolarovou hodnotu 2,2 milionu dolarů. To podle tehdejšího kursu odpovídalo zhruba 53 milionům korun.
Od poloviny dubna 2016 do začátku března 2025, tedy po dobu, po niž peněženka „spala“ a neprobíhaly na ní žádné transakce, zhodnotily bitcoiny na ní uložené z 53 milionů korun na 10,7 miliardy korun, tedy zhruba o 10,65 miliardy korun.
Z obchodu s drogami nebo ilegálními zbraněmi tedy pochází nejvíce necelá 0,5 procenta korunové hodnoty bitcoinů, které byly v peněžence přítomny letos začátkem března těsně přes jejím prvním otevřením po takřka devíti letech. Více než 99,5 procenta korunové hodnoty daných bitcoinů totiž nevzniklo zadržením finančních prostředků ze zprostředkování obchodů s drogami či zbraněmi, nýbrž z důvodu růstu ceny bitcoinu mezi dubnem 2016 a březnem 2025. Bitcoin za tu dobu v dolarech zhodnotil o zhruba 20 000 procent. Koruna za tu dobu zpevnila vůči dolaru o 3,3 procenta.
Poněkud paradoxně tak korunovou hodnotu bitcoinů v peněžence suverénně nejvíce, až právě z více než 99,5 procent, rozhojnilo nikoli zprostředkování obchodů s drogami či zbraněmi, nýbrž to, že český stát poslal jejího majitele Tomáše Jiřikovského do vězení a zabavil mu elektroniku, čímž mu na dlouho znemožnil přístup do peněženky. Ta tak právě proto „usnula“, na takřka devět let se zavřela a Jiřikovský v té době jen pasivně registroval, jak její korunová hodnota postupně nabobtnala, z 53 milionů na 10,7 miliardy korun.
Vývoj dolarového zůstatku peněženky Nucleus v uplynulých zhruba deseti letech dle analytické platformy Arkham.
Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes nad ránem středoevropského času dosáhla historicky nejvyšší korunové ceny, takřka 1 610 000 korun.... více
Pokud se Donald Trump stane opět prezidentem USA, proti bitcoinu ani kryptoměnám obecně nijak nezakročí. Trump to dnes řekl v... více
Podle ECB jde o „měnu zločinců“ Evropská centrální banka vytváří tlak na ČNB, aby upustila od začlenění bitcoinu do svých... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.