#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Prázdniny se blíží, ceny pohonných hmot stále rostou

8. června 2018

Přečtěte si přepis rozhovoru pro TV Nova o cenách pohonných hmot.

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka
Jak už jsme před chvílí říkali, ceny pohonných hmot stoupají a momentálně jsou nejvyšší za poslední 3 a půl roku. Jak se mohou ceny vyvíjet dál? Tak na to se teď zeptám ekonoma Lukáše Kovandy, který s námi ve vysílání. Dobrý večer.

Lukáš KOVANDA, ekonom
Dobrý večer.

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka
Pane Kovando, jak jsme slyšeli v první, už před 6 lety stál benzin 40 korun. Může se to v nejbližší době opakovat?

Lukáš KOVANDA, ekonom
Já si myslím, že ta hrozba tu určitě je. Určitě je možné, že během prázdnin ceny dále porostou zejména právě kvůli situaci na trhu s ropou a kvůli stavu v Íránu, který nyní hrozí, že jestliže tedy budou dále proti němu pokračovat sankce, tak se cena ropy může vyšplhat až na 140 USD za barel. Což je dvojnásobek té dnešní úrovně zhruba. V takovém případě by dramaticky zdražil jak benzin, tak nafta u českých čerpacích stanic.

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka
A může je tato situace podle vás zdražit například i autobusovou dopravu?

Lukáš KOVANDA, ekonom
Určitě se to projeví v celé řadě dalších druhů přepravy. Nejvýrazněji zřejmě v letecké přepravě, kde už nyní mohou lidé počítat s tím, že letenky budou dražší. U těch krátkých letů je možné, že to bude o stokoruny. U letů delších, mezikontinentálních mohou být až tisíce korun. Takže doporučuji, pakliže někdo už má rozmyšlenou dovolenou, i kam odletí, aby rozhodně neváhal a letenky kupoval co nejdříve.

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka
Dobře, pane Kovando, děkujeme za rozhovor a přeji hezký večer.

Lukáš KOVANDA, ekonom
Hezký večer na shledanou.

Odvysíláno na TV Nova.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře