#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pomůže digitalizace úřadů usnadnit stavební řízení

11. listopadu 2018

Stavební řízení v České republice je velmi dlouhé. Podle Tomáše Kadeřábka z Asociace developerů musí člověk , který chce získat stavební povolení, získat zhruba padesát razítek. Nově Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje nový digitální systém, kdy by stačilo odevzdat dokumentaci na jeden úřad.Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová dále navrhuje fikci souhlasů závazného stanoviska, který má začít platit od července příštího roku. Úředníci budou mít na stanovisko třicet dnů, v těch složitějších případech šedesát dnů, a pokud se nevyjádří, tak je bráno, že souhlasí.

Co TV Prima řekl Lukáš Kovanda?

Například v Estonsku snad kromě svatby a pohřbu už lze řešit veškeré úřední úkony bez nutnosti fyzické přítomnosti na úřadě, u nás bohužel ne a to samozřejmě zpomaluje nejen tedy stavební řízení.

Já si myslím, že to k žádnému průlomu v této věci nepovede, naopak vzniká korupční potenciál, protože nyní ten úředník může prostě říci, ok, já to nebudu řešit, když něco dostanu bokem a pak vlastně nemá za to žádnou zodpovědnost.

Odvysíláno na TV Prima.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře