#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pokud se obchody a restaurace v prosinci opět zavřou, bude to pro řadu z nich likvidační

7. prosince 2020
Tržby se řadě z nich citelně propadaly již v říjnu, ukazují dnešní čísla ČSÚ.

Maloobchodní tržby se v říjnu propadly, a to nejvýrazněji od května. Na maloobchod totiž v říjnu dolehla druhé vlna koronavirové pandemie. Řada maloobchodních provozů byla vládními nařízeními zavřena, nebo byl alespoň jejich provoz omezen.

Od 14. října došlo k zavření restaurací, baru či klubů, ale také posiloven nebo fitness center. Restaurace mohly využít možnosti prodeje přes výdejní okénko, ale jen do osmé hodiny večerní. Od 22. října se pak zavřely maloobchodní prodejny s výjimkou prodejen potravin, drogerií, lékáren nebo prodejen malých domácích zvířat a potřeb pro ně.

Přes celkový pokles maloobchodu, meziročně ve stálých cenách bez očištění o 0,9 procenta, došlo k poměrně výraznému navýšení útrat Čechů za potraviny. Tyto výdaje stouply meziročně o 3,9 procenta, tedy nejvýrazněji od letošního února. Důvodem bylo předzásobování obyvatel potravinami z důvodu obav z šíření nákazy a také zmíněný fakt, že prodej jídel v restauracích byl citelně omezen. Znatelně se ovšem propadl prodej pohonných hmot u čerpacích stanic, a to jak v důsledku citelného meziročního poklesu cen benzínu i nafty, tak v důsledku zpřísňování protipandemických opatření, jež vedla k omezování dopravy do zaměstnaní a dopravy obecně.

Podobně jako na jaře se maloobchodní poptávka přesunovala z kamenných prodejen do online obchodů. Tržby e-shopů (a zásilkových služeb) poskočily meziročně o 31,5 procenta, tedy nejvýrazněji od května. Nejvýraznější propad od měsíců dubna či května zaznamenaly kamenné prodejny knih, kamenná papírnictví, obchody s nábytkem a elektronikou a mobily, železářství či obchody s textilem, obuví a oděvy.

Další propad maloobchodu lze z obdobných důvodů jako v říjnu očekávat také v listopadu. Prosincová čísla vykáží díky otevření obchodů i restaurací hned zkraje měsíce zlepšení, přičemž nelze vyloučit poměrně silný kompenzující efekt, kdy lidé alespoň částečně budou dohánět nemožnost uskutečnění řady nákupů v předchozím více než měsíci. Záleží ovšem na tom, zda ještě v prosinci nedojde pod vlivem zhoršování pandemické situaci k opětovnému uzavření obchodů, ať už v čase ještě adventním nebo pak hned po vánočních svátcích. To by tržby v maloobchodě opět citelně snížilo a oslabilo zmíněný kompenzující efekt. Pro řadu maloobchodních provozoven by takový zásah mohl být likvidační, případně by je přiměl uchýlit se již výhradně k online prodeji.

V základním scénáři je ovšem nutno počítat s celoročním propadem maloobchodu o 1,5 procenta.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře