#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pohonné hmoty rychle zdražují, růst cen přitom nekončí

24. února 2024
Nahoru je tlačí slábnoucí koruna, americká centrální banka i napětí v Rudém moři.

Pohonné hmoty v Česku dál a poměrně výrazně zdražují a jejich průměrné ceny jsou nyní nejvyšší od poloviny loňského listopadu. Litr benzinu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,34 koruny, před týdnem byl o 66 haléřů levnější. O 77 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 38,55 Kč.

Paliva v Česku zdražují ze dvou základních důvodů.

Prvním je oslabování české měny vůči dolaru. Koruna vůči americké měně ztratila jen během letošního února zhruba tři procenta, což značí poměrně citelné oslabení. Takové oslabování zvyšuje korunovou cenu ropy, i kdyby její cena v dolarech stagnovala nebo dokonce mírně klesala. Jenže ropa – což je druhý důvod růst cen paliv v ČR – zdražuje právě i v dolarech. Od začátku února o více než čtyři procenta.

Efekty oslabení koruny i dolarového zdražení ropy přitom tuzemští čerpadláři do svých cen ještě teprve plně promítnou, pročež je třeba počítat v příštích sedm dnech se zdražením benzinu o zhruba 40 haléřů na litr a nafty o padesátník.

Ropa Brent se na světových trzích obchoduje poblíž svých maxim za období od začátku loňského listopadu. Její současná cena je výslednicí protichůdných vlivů.

Dolů ji tlačí problematický vývoj čínské ekonomiky, jež je největším světovým dovozcem ropy, a také signály americké centrální banky, jejíž čelní představitelé stále vyjadřují obavy, aby nezahájili snižování úrokových sazeb příliš brzy.

Naopak vzhůru cenu ropy tlačí pokračující napětí na Blízkém východě a zejména v Rudém moři, kde jemenští povstalci útočí nejen na ropné tankery.

Za oslabováním koruny pak rovněž stojí zmíněné signály americké centrální banky. Ty při vyhlíženém letošním poměrně výrazném snížení základních úrokových sazeb České národní banky značí, že se znatelně zúží rozpětí mezi úroky na koruně a úroky na dolaru. Takové zúžení snižuje atraktivitu české měny v očích mezinárodních investorů.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře