#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pětkrát více Čechů euro určitě nechce, než kolik jich jej rozhodně chce

21. ledna 2024
Z lednového průzkumu Medianu je zřejmé, že stoupenci eura musí přijít s novými argumenty v jeho prospěch; otázkou je, zda je ještě mají kde brát.

Letošní kolo debaty o přijetí eura a argumenty jeho příznivců zatím nechávají Čechy chladnými. Jejich podpora přijetí jednotné evropské měny se oproti minulosti příliš nemění. O osobním prospěchu z přijetí eura je totiž přesvědčeno jen 21 % z nich, z toho pouze 8 % to tvrdí s určitostí.

Více než pětkrát tolik Čechů, 42 %, ovšem zase s určitostí říká, že by jim euro osobně nijak neprospělo. To vše ukazuje lednový průzkum Medianu pro Český rozhlas, zveřejněný dnes (zde).

Stoupenci přijetí eura tak budou muset nabídnout veřejnosti nové argumenty. Ovšem těžko říci, zda mají kde brát.

Finanční přínosy eura jsou totiž spíše mikroekonomického rázu a navíc v čase klesají (kvůli měnovým aplikacím v chytrých mobilech, jež zlevňují a zpohodlňují směnu měn, nově kvůli možnosti českých firem účtovat v euru,…); v podstatě jde o již konečný a smrskávající se účet. Přínosy eura se budou hledat stále hůře.

Finanční náklady eura jsou zato spíše makroekonomického rázu a jejich účet je otevřený a v čase narůstající. Země EU s eurem se totiž zadlužují více a rychleji než ty bez eura a jejich rating se přitom převážně zhoršuje, zatímco rating zemí EU bez eura se zlepšuje. Náklady eura se tudíž jeho kritikům budou hledat stále snáze.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře