#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pan Euro do ČNB

26. května 2016

Miloš Zeman včera oznámil, že se novým členem bankovní rady ČNB v únoru stane Oldřich Dědek. Prezident tímto rozhodnutím vyvažuje svá nedávná jmenování, kdy do bankovní rady centrální banky dosadil dva experty, kteří jsou „Rusnokovými lidmi“.
Ne že by čerstvě jmenovaný guvernér Rusnok zastával diametrálně odlišné názory od Oldřicha Dědka, například v otázce přijetí eura se celkem shodují, avšak současného vládního zmocněnce pro zavedení eura lze jako „Rusnokova člověka“ charakterizovat jen stěží. Dědek představuje vyprofilovanější osobnost, než jakými jsou noví lidé v bankovní radě Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzký. Dědka od nich odlišuje také to, že je mnohem výrazněji spjat s akademickou sférou, a nikoliv se sférou privátně-finanční. Právě v tomto lze spatřovat další Zemanovo vyvažování. Málokterý tuzemský ekonom je tak dlouhodobě konzistentním a přesvědčeným stoupencem přijetí eura jako Dědek.
Jeho jmenování má i symbolický rozměr. Dědek do značné míry reprezentuje odhodlání přijmout euro co nejdříve. Po dnešku je zřejmější, že novou „Zemanovu“ bankovní radu nebude od té, kterou jmenoval ještě Václav Klaus, odlišovat ani tak odpor k intervencím, jako spíše odpor k dalšímu oddalování přijetí eura.

Vyšlo v Hospodářských novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře