#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Opravdu byla loňská inflace vysoká?

27. ledna 2024
Opravdu byla loňská lednová meziměsíční inflace vysoká až tak nečekaně, že se v šoku z ní musela narychlo ponižovat valorizace? Co říkají data.

Podívejme se na expertní odhady, jak je zveřejnil Bloomberg ve dnech 2. a 3. února 2023 (viz obrázek níže). Tedy ještě předtím, než 5. února ministr práce a sociálních věcí Jurečka znovu veřejně jednoznačně uvedl, že na mimořádné valorizaci se nic měnit nebude.

V grafu Bloombergu zachycuje sloupec se žlutým kosočtvercem hodnotu, která 10. února skutečně byla statistickým úřadem zveřejněna (6,0 %). Je vidět, že dva expertní odhady cílily znatelně výše, a to na hodnoty 7,1 % a 7,2 %. Tyto odhady zveřejnili experti Komerční banky, resp. UniCredit Bank ČR.

Takže ona údajně šokujícím způsobem vysoká lednová meziměsíční inflace byla pořád znatelně nižší, než na kolik ji viděly některé expertní odhady. Jak ale může být šokujícího něco, s čím část expertů předem počítá?

Pravdou je, že mimořádná valorizace se odvíjí od inflace důchodcovské, je-li tato vyšší než inflace obecná, jejíž prognózy zachycuje uvedený graf Bloombergu. Pokud však hrozila extrémně vysoká inflace obecná, bylo nabíledni, že ta důchodcovská může být ještě vyšší, neboť na seniory více než na běžnou populaci dopadá zdražení energií.

Skoro se nechce věřit, že s tímto experti ministerstva práce a sociálních věci, či Jurečkovi poradci, nemohli jako s jedním ze scénářů počítat. Vždyť přece jaký jiný zásah ministerstva mohl loni budit – a také budil – tak plodnou veřejnou diskusi a tolik kontroverzí?

Sečteno, podtrženo, je extrémně málo pravděpodobné, že by kompetentní experti při ministerstvu práce a sociálních věcí mohli být opravdu v šoku. Pokud v šoku byli, pak těžko mohou být kompetentní.

 

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře