Klesne pravděpodobnost přijetí eura?
Zkrocení inflace i veřejného dluhu, k němuž v Česku především vlivem vývoje ve světě a statistických daností dojde v příštím... více
V Česku se, zdá se, opět rozjíždí diskuse o přijetí eura. Blíží se totiž sněmovní volby a některé strany, například STAN, se budou chtít prostřednictvím eurové tématiky profilovat. Ostatně už nyní od této strany slyšíme, že Češi výdělkově doženou Němce nebo Rakušany spíše s eurem než bez něj.
Zároveň Národní ekonomická rada vlády (NERV) připravila zatím neveřejný dokument právě k otázce možného přijetí jednotné měny, resp. ke vstupu do předvstupního mechanismu fixovaného směnného kursu ERM II, který mají některá média k dispozici a citují z něj.
Víme tedy, že NERV zatím vstup do ERM II nedoporučuje. Podle vládních ekonomických rádců má nejprve panovat politická shoda na konkrétním termínu přijetí eura, a teprve potom má země případně vystoupit do ERM II.
Lze se domnívat, že i kdyby se tak stalo, si Češi skutečně výdělkově polepší, jak naznačují někteří politici? Rozhodně to není zaručeno. Data Eurostatu v této věci hovoří jasně.
Od té doby, co Slováci roku 2005 vstupem do ERM II zahájili cestu k přijetí eura, které se pak událo roku 2009, zaostávají jejich čisté výdělky za těmi českými stále výrazněji:
1) jak v prostém eurovém vyjádření (graf 1 níže), tak…
2) …v paritě kupní síly měny, zohledňující rozdílnost cenových hladin (graf 2).
Přitom přes vstupem do ERM II a zahájením cesty k přijetí eura byly slovenské výdělky srovnatelné s těmi českými, ne-li vyšší. Slovenská zkušenost tedy rozhodně nepotvrzuje, že by Češi měli výdělkově dohánět Němce či Rakušany snáze, budou-li platit eurem.
—
Zkrocení inflace i veřejného dluhu, k němuž v Česku především vlivem vývoje ve světě a statistických daností dojde v příštím... více
Mezinárodní investoři současné podobě Green Dealu EU už příliš nevěří. Výsledkem je to, že zhruba od přelomu let 2022 a... více
V letošním roce Češi vymírají nebývale soustavným tempem. V každém z uplynulých tří čtvrtletí roku byl totiž počet zemřelých Čechů vyšší než ten... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.