#Lukáš Kovanda, Ph. D.

O kolik lidem ještě zdraží teplo? Jak se v cenách energií odrazí možná válka Ruska a Ukrajiny? Mirek Topolánek, šéf Teplárenského sdružení, odpoví dnes v pořadu TV Nova 

10. února 2022

Bývalý premiér ČR Mirek Topolánek se vrací do čela Teplárenského sdružení. Bude řešit dopady energetické krize a má hodně co říci k vývoji cen tepla (nejen) pro domácnosti v ČR či k ukrajinsko-ruské krizi. Ta má na energetický trh v EU zásadní dopad, přičemž Topolánek byl klíčovým hráčem při plynové krizi roku 2009 – na Ukrajině i v Rusku tehdy jménem EU dojednával její urovnání. To dnes probereme. Rozhovor sledujte na webu TN.cz v sekci TN LIVE.

Pořad vysílá TV Nova živě na webu TN.cz od 17:30, přičemž klíčové pasáže se objeví ve večerních Televizních novinách. Rozhovor povede Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity bank.

Pořad Naše Česko se orientuje na ekonomická a byznysová témata (stránky pořadu zde).

Hostem pořadu byl například guvernér České národní banky Jiří Rusnok (rozhovor si můžete připomenout zde) či Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady, a Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR (zde). Dále v něm promlouvali na téma rostoucích cen plynu a elektřiny Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec ČR pro otázky energetické bezpečnosti, a Petr Kusý, jeden z představitelů pětičlenné rady Energetického regulačního úřadu (zde).

Simona Kijonková zakladatelka Zásilkovny, promluvila o globální přepravní krizi (zde). Dana Drábová, předsedkyně Státní úřadu pro jadernou bezpečnost, pohovořila o evropské energetické krizi, zdražování elektřiny či plynu a potenciálu jaderné energetiky (zde). Pavel Tykač, majitel skupiny Sev.en Energy, rovněž posoudil energetickou krizi a vyhlídky vývoje cen plynu či elektřiny (zde). Stejné téma rozebral také Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ (zde).

Otázce kyberbezpečnosti a také filantropie se věnoval Ondřej Vlček, generální ředitel technologické společnosti Avast (zde), a trh s ojetinami zhodnotila Karolína Topolová, šéfka AAA Auto (zde). Dopad covidových opatření na gastronomii hodnotil známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich (zde) a vývoj v oblasti poštovních či zásilkových služeb zhodnotil šéf České pošty Roman Knap (zde).

V první letošním vydání pohovořil Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (zde), o letošních vyhlídkách české ekonomiky. Marek Mora, viceguvernér České národní banky, přiblížil svůj pohled na letošní rapidní inflaci (zde). K letošní situaci na železničních tratích a zdražování jízdného vystoupili šéfové Českých drah a RegioJetu, Ivan Bednárik a Radim Jančura (zde). Předminule byl hostem největší stavitel bytů v ČR Dušan Kunovský, řeč byla o nedostupném bydlení (zde). V zatím posledním díle psychiatr Cyril Höschl rozebral dva roky s pandemií a její dopad na českou společnost (zde).

Základní koncepcí pořadu je snaha o přiblížení témat, o kterých se mluví „běžně v hospodě“, ze strany špičkové osobnosti v oboru. Proto například na téma vývoje úrokových sazeb, včetně těch hypotečních, nebo na téma inflace promluvil guvernér ČNB. Na současnou světovou logistickou krizi se zase moderátor pořadu Kovanda, profesí sám ekonom, ptal právě paní Kijonkové a vývoj cen elektřiny probral právě s generálním ředitelem ČEZ.

Příští čtvrtek bude hostem developer Luděk Sekyra. Řeč bude o vývoji cen bydlení v ČR letos a v příštích letech i o tom, jak jej učinit dostupnějším.

Pořad se vysílá každý čtvrtek v 17:30 na TN.cz v sekci TN LIVE.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře