#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Nová vláda si zaslouží kritiku za prosazování deficitního rozpočtu

27. června 2018

Největšími nepřáteli právě jmenované vlády budou v ekonomické oblasti Donald Trump a nevyhnutelný konec českého ekonomického „mejdanu“. Čím více eskaluje Trump globální obchodní válku, tím těžší to budou u dalších voleb představitelé nastupující vlády mít.

Hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda kritizuje, že vláda bude prosazovat deficitní rozpočet. V časech prosperity by podle něj měly být veřejné finance alespoň vyrovnané, ale nejlépe v přebytku.

 „Momentálně zažíváme naprosto nebývalou ekonomickou prosperitu, která je nejvyšší za 25 – možná i sto let. Ale lidé se budou muset smířit s tím, že toto bujaré období české ekonomiky někdy skončí. A pravděpodobně to bude ještě za této vlády.“

Realita však může být i jiná. „Že je schodek plánován na 50 miliard nemusí znamenat, že to tak dopadne. V posledních letech bývala konečná bilance lepší než ta plánovaná,“ řekl Kovanda. Připomněl však, že v době nástupu poslední ekonomické recese však byla i výrazně horší, než plán. A to se může opakovat, hlavně pokud zesílí ochranářská politika Spojených států.

„Donald Trump bude největším nepřítelem nové české vlády. Jestliže on eskaluje dále tu obchodní válku, tak i když budeme činit sebelepší hospodářsko-politická opatření, tak jakožto ekonomika silně závislá na zahraničním obchodu budeme stejně čelit nějakému ekonomickému útlumu. Čím více Trump obchodní válku eskaluje, tím méně úspěšná ta nová vláda bude a tím dříve pravděpodobně její představitelé skončí v propadlišti dějin,“ řekl Kovanda.

Odvysíláno v České televizi.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře