#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Nezaměstnanost v ČR klesá

8. prosince 2021
Trh práce během pandemie ani nestačil vychladnout, což dnes přispívá k citelné inflaci.

Nezaměstnanost v ČR v listopadu dle očekávání klesla na 3,3 procenta, z říjnových 3,4 procenta. Nižší byla nezaměstnanost naposledy loni v březnu. Znamená to, že trh práce prakticky již překonal útlum způsobený pandemickou situací.

Na úřady práce se evidentně v nijak významné míře nehlásí ani pracovníci gastronomie, ubytování či služeb, což jsou sektory pandemií zvláště tíživě dotčené. Buď tedy tito lidé nacházejí novou práci velmi rychle, nebo se s těžkou situací dokážou vyrovnat, aniž by museli hledat nové zaměstnaní.

Trh práce v ČR tak během pandemie nestačil „vychladnout“, což představuje klíčový inflační tlak současnosti. Trh práce je stále přehřátý, o čemž svědčí takřka rekordní počet volných pracovních míst, takřka 345 tisíc.

V prosinci lze očekávat mírný nárůst míry nezaměstnanosti, na 3,4 procenta, který bude souviset s nástupem vrcholné zimní sezony a útlumem prací v exteriéru. Další tlak na růst míry nezaměstnanosti pak v lednu vytvoří ukončování úvazků k 31. prosinci. S koncem zimy a nástupem jara pak míra nezaměstnanosti klesne, a to dokonce pod svoji listopadovou úroveň.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře