#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Nervozita kvůli Číně je namístě

8. ledna 2016

Po 40 letech čínští kormidelníci vědí jedno. Trh není fuj, jak kázal velký vůdce Mao. Trh je naopak fajn. Ale jen tehdy, když se daří. Jako po většinu doby z těch uplynulých čtyř dekád. Ekonomové přitom po celá ta růstová léta jen zírali, jak perfektně zasnoubení trhu a plánovaného hospodářství funguje.
Jenže závratný růst z nízké základny se vyčerpal. Má-li se čínská ekonomika dále rozvíjet, musí na kvalitativně vyšší stupeň. Stává se z ní tedy složitější, se světem propojenější mechanismus. Ten je z povahy věci obtížnější řídit. O to teď v Číně v podstatě jde: Peking v uplynulých desetiletích uřídil poměrně prostou ekonomiku; dokáže ji řídit i v její složitější podobě? Investoři stále věří, že ano. Zvládá to přece od 70. let. Proto má každý náznak, že se Pekingu nedaří dle představ (ať už jde o srpnovou devalvaci, či o nynější zmatečně působící snahu zamezit burzovnímu pádu), tak dalekosáhlý neblahý dopad.
Zvyšuje totiž riziko, že zdárné čínské zasnoubení trhu a plánu bylo jen anomálií. To by znamenalo, že musí skončit fiaskem. Fiaskem, jež snadno vyústí třeba i v závažný politický otřes, v obrovské ekonomické ztráty.
Zkrátka nyní nejde o nic menšího než o to, zda je čínský ekonomický model, vlastně obří sociální experiment, tím, čím se dosud zdál být. Nervozita je plně namístě.

Vyšlo v Hospodářských novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře