#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Nájmy se kvůli válce zvedly až o 15 % a porostou dál, říká developer

29. března 2022

Za poslední dva týdny se nájmy v Česku zdražily až o 15 procent. Podle developera Evžena Korce střední třída nedosáhne na hypotéky a nebude si v budoucnu byty vůbec kupovat. Zlevnění nemovitostí neočekává, spíše naopak kvůli inflaci. O těchto tématech mluvil v úterním pořadu Naše Česko na TN LIVE.

Konflikt na Ukrajině dopadne také na trh s nemovitostmi a na české stavebnictví, protože ukrajinští muži odchází bojovat proti ruským vojskům, ale zároveň je velká imigrační vlna. A ti lidé, zejména ženy, potřebují někde bydlet.

„Válka na Ukrajině zcela zásadně změní strukturu kupujících na bytovém trhu. Doteď byt kupovalo cca 70 % lidí, aby v něm mohli bydlet. Výrazné zdražení, které nastalo kvůli válce na Ukrajině, povede k tomu, že zdraží hypotéky, takže nebudou dostupné pro střední třídu,“ upozorňuje generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Už v tuto chvíli podle developera třetina z těch, kteří by před konfliktem na Ukrajině dosáhli na hypotéku, na ni nedosáhne. „Lze navíc očekávat, že toto číslo se bude posouvat dál a půjdeme až k polovině,“ predikuje Korec s tím, že střední třída nebude mít na to, aby si koupila byt na hypotéku.

Lidé podle něj tedy nebudou moci nakupovat byty pro sebe, o to víc ale budou nakupovat investoři. „Ceny nájemného se za poslední dva týdny zvedly skokově až o 15 procent. Tolik nájemních bytů tu není a ty byty se začínají přeplácet. Nájemné dohání nyní ceny bytů,“ vysvětluje Korec.

„Nelze očekávat, že tempo růstu nemovitostí, které bylo v posledních několika letech, výrazně zpomalí. Při vysoké inflaci totiž nelze očekávat, že ceny bytů budou níže než inflace, kterou odhaduji ve výši 15 procent,“ podotýká developer s tím, že očekává zdražení 10–15 procent u cen bytů.

Rozhovor je k shlédnutí na tn.nova.cz.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře