#Lukáš Kovanda, Ph. D.

„Na inflaci se až tak moc nehraje,“ tvrdí o chování centrálních bank BORIS TOMČIAK

11. ledna 2018

Bude rok 2018 stejně úspěšný, jako rok předchozí? Jak investovat a jak se budou vyvíjet ekonomiky a akciové trhy? O tom se Lukáš Kovanda bavil s Borisem Tomčiakem, analytikem společnosti Finlord.

Podle Tomčiaka se ekonomika dlouhodobě pohybuje nad svým potenciálem a dá se tak očekávat, že Česká národní banka (ČNB) bude zvyšovat úrokové sazby a nadále utahovat opasky. Podle jeho prognóz by se sazbami mohla banka pohnout ve dvou zvýšeních dohromady o půl procentního bodu.

„Centrální banky se v posledních dvaceti letech naučily nový trik a tím trikem je, že když začnou ceny dynamických aktiv, to znamená akcií a dluhopisů, klesat, tak uvolní monetární politiku. … Tím pádem si myslím, že pokud by nastal určitý propad cen akcií, řekněme o patnáct, dvacet procent, tak by Evropská centrální banka zpomalila své utahování, a to i navzdory vyšší inflaci,“ tvrdí Tomčiak.

Video je k dispozici zde.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře